101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Większe wydatki na obronność? „Zmiany są niezbędne”

Data publikacji: 17.07.2017 10:59
Autor: Robert Kałuża / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

senator Jarosław Rusiecki, szef senackiej Komisji Obrony Narodowej
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, posłowie zajmą się nowelizacją ustawy o przebudowie i modernizacji polskich sił zbrojnych. Projekt zakłada zwiększenie liczebność armii, ale także jej finansowania.

- Takie zmiany są niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Polakom - powiedział na naszej antenie Jarosław Rusiecki, przewodniczący senackiej Komisji Obrony Narodowej.

- Obserwując to, co dzieje się na wschodniej flance NATO, należy podjąć wysiłek, aby te cele zrealizować. To oznacza także obciążenia dla budżetu państwa - dodaje senator.

Tymczasem dzięki nowej ustawie, zapewniony będzie systematyczny wzrost wydatków na polskie siły zbrojne. W 2030 roku osiągnie on poziom 2,5 procent PKB. Ułatwi to zakup nowego uzbrojenia, także produkowanego w polskich zakładach zbrojeniowych, m.in skarżyskim Mesko.

- Ten zakład jest określany jako perełka w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Powstające tam uzbrojenie jest nowoczesne, co potwierdzają liczne nagrody, m.in na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach - podkreśla senator Jarosław Rusiecki.

Gość Radia Kielce przypomniał, że tworzone są obecnie struktury Wojsk Obrony Terytorialnej. Brygady funkcjonują w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim. W dwóch kolejnych są tworzone. W naszym regionie chętni mogą zgłaszać się do tej formacji poprzez Wojskowe Komendy Uzupełnień. Brygada zostanie sformowana w 2018 roku.

Posłuchaj Rozmowy Dnia:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions