101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Architekci z Warszawy zaprojektują teatr [WIZUALIZACJE]

Data publikacji: 17.07.2017 12:29
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. Wizualizacja koncepcji architektonicznej Teatru im. Stefana Żeromskiego. Widok widowni Dużej Sceny.
Fot. Pracownią architektoniczna WXCA

Warszawska pracownia WXCA przygotuje koncepcję przebudowy siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Projekt zakłada m.in. przebudowę prawej strony parteru kamienicy i stworzenie nowego, przestronnego wejścia z dużym foyer, prowadzącym do obu scen.

Hol wypełni całą przestrzeń, w którym obecnie jest m.in. kasa biletowa i szatnia. Komisja konkursowa oceniając prace zwracała uwagę m.in. na funkcjonalność rozwiązań zarówno dla widzów, jak i dla aktorów. Zwycięska koncepcja zakłada np. dobre, sprawne połączenie garderób, zarówno z dużą, jak i z małą sceną, która powstanie na parterze.

- Zwycięska praca spełniła oczekiwania w zakresie rozwiązań zarówno technologicznych, jak i architektonicznych – mówi Włodzimierz Pedrycz z komisji konkursowej.

- Zachowane zostały wytyczne konserwatorskie, związane z zachowaniem walorów i klimatu teatru historycznego. Na szczególne podkreślenie zasługują bardzo dobre rozwiązanie strefy wejściowej i jej powiązania z małą sceną, która mogłaby też być otwierana w stronę podwórza. W ten sposób, jako scena plenerowa będzie dawać nowe możliwości teatralne - dodaje Włodzimierz Pedrycz.

Dyrektor teatru- Michał Kotański podkreśla, że zaprojektowanie współczesnych rozwiązań dla teatru w zabytkowej, XIX-wiecznej kamienicy było dla architektów dużym wyzwaniem. Poziom prac był wysoki. W zwycięskiej koncepcji urzekło go zarówno zagospodarowanie parteru i podwórza teatru, jak i rozwiązania dla dużej sceny. Poziom sceny zostanie obniżony. Da to możliwość zbudowania nowej widowni, z lepszą widocznością. Pod sceną będą zapadnie, których obecnie bardzo brakuje. Z prawej strony powstanie tzw. kieszeń, z której będą mogły wyjeżdżać elementy scenograficzne.

To wszystko da możliwości sceniczne, których teraz w teatrze nie ma. Znakomitym rozwiązaniem jest też możliwość otwierania małej sceny na podwórko. Mogłaby powstać tam także kawiarnia teatralna i cała przestrzeń byłaby wykorzystywana w dużo lepszy sposób, niż obecnie.

Na konkurs przebudowy kieleckiego teatru wpłynęło 12 projektów. Autorzy zwycięskiej koncepcji otrzymają 50 tys zł.

- Jak wstępnie szacowano, remont teatru może kosztować ok. 50 milionów złotych. Są trzy możliwe źródła pozyskania pieniędzy, m.in. z resortu kultury – twierdzi marszałek Adam Jarubas.

Możliwe są jeszcze konkursy krajowe z pieniędzy unijnych lub konkursy o pieniądze z funduszy norweskich, którymi być może także będzie zarządzał resort kultury. Trzecim rozwiązaniem, ale wymuszającym podzielenie prac na etapy, jest pozyskanie dotacji z pieniędzy unijnych dla województwa świętokrzyskiego.

W tym roku wniosek teatru trafi do Regionalnego Programu Operacyjnego, gdzie nie trzeba składać od razu całej dokumentacji. Pełny projekt remontu z niezbędnymi pozwoleniami będzie gotowy wiosną przyszłego roku. Za dwa tygodnie dyrekcja teatru odbędzie też spotkanie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego na temat ewentualnego powrotu do rozmów o udziale w konkursie krajowym z programu Infrastruktura i Środowisko. Dyrekcja chciałaby, żeby remont rozpoczął się za rok, po zakończeniu sezonu artystycznego. W założeniu, miałby trwać 3 lata.

Trwają też rozmowy o tym, gdzie teatr przeniesie się na czas remontu.

- Odbyły się w tej sprawie spotkania m.in. z dyrekcją Kieleckiego Centrum Kultury, Wojewódzkiego Domu Kultury i Filharmonii Świętokrzyskiej – mówi Michał Kotański.

Trzeba obliczyć, ile będzie to kosztowało teatr i instytucję, do której teatr się przeniesie. Ważne są też zyski i straty kulturalne dla obu stron. Chodzi o to, ile teatr będzie mógł grać spektakli na tydzień i ile dana instytucja straci na udostępnianiu sceny, która dotąd była wykorzystywana w inny sposób.

Za miesiąc będzie wiadomo, jakie będą koszty poszczególnych rozwiązań. Wtedy zapadnie decyzja.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions