101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Dramatyczna sytuacja w centrum krwiodawstwa

Data publikacji: 17.07.2017 13:38
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Mobilny punkt poboru krwi
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zwraca się z apelem do mieszkańców województwa o honorowe oddawanie krwi. W magazynach centrum występują niedobory wszystkich grup, oprócz AB Rh dodatniej.

Jerzy Stalmasiński, dyrektor instytucji informuje, że na razie nie są odwoływane operacje w świętokrzyskich szpitalach, ale wakacje, to czas szczególnie trudny, ponieważ wielu honorowych krwiodawców wyjeżdża na wczasy.

- 600 jednostek krwi, które posiadamy wystarcza do zapewnienia codziennej pracy jednostek klinicznych. Jednak po wydaniu ponad 130 jednostek każdego dnia ten zapas maleje. Dlatego apelujemy do wszystkich honorowych dawców i osób, które krwi jeszcze nie oddawały o zgłoszenie się do naszego centrum lub do filii – mówi Jerzy Stalmasiński.

Krew od 17 lat oddaje pan Mateusz. Jak mówi, w sumie pobrano już od niego 35 litrów tego leku.

- Do zostania honorowym krwiodawcą zachęcił mnie tata. Nigdy nie wiadomo, co nas w życiu czeka, dlatego może i mnie kiedyś ta krew będzie potrzebna. Chciałbym zachęcić wszystkich do przyjścia do centrum. Pobieranie trwa około 15 minut, nie boli, a oprócz satysfakcji, że komuś pomagamy, sprawdzamy również swój stan zdrowia – mówi pan Mateusz.

Krew można oddać w dni powszednie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej 66 w Kielcach oraz w oddziałach terenowych placówki: w Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu i Skarżysku-Kamiennej oraz w każdy wtorek w szpitalu w Starachowicach, a w każdy ostatni piątek miesiąca w Busku – Zdroju. Krwiodawcą może być zdrowa i pełnoletnia osoba do 65. roku życia, która waży przynajmniej 50 kg i w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miała operacji.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions