101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Krzysztof Lipiec: sądy dla ludzi, a nie dla elit

Data publikacji: 21.07.2017 09:36
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Krzysztof Lipiec, poseł Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

- Zależy nam na tym, aby sądy były dla ludzi, a nie dla poszczególnych elit - w ten sposób Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskiego PiS komentował na antenie Radia Kielce zmiany w sądownictwie autorstwa Prawa i Sprawiedliwości.

Gość Radia Kielce podkreślił, że były one konieczne.

- Realizowana przez rząd reforma odpowiada na oczekiwania Polaków, którzy chcą, by wymiar sprawiedliwości działał sprawnie i uczciwie. Prawo i Sprawiedliwość jest odpowiedzialne i realizuje to, na co umówił się z wyborcami. Konsekwentnie te zmiany przeprowadzamy i z tej ścieżki nie zejdziemy. Zresztą, żeby nie być gołosłownym im więcej protestów totalnej opozycji, tym bardziej notowania Prawa i Sprawiedliwości idą w górę. Oczywiście to nie jest dla nas żaden wyznacznik. Dla nas wyznacznikiem politycznej działalności są dobre zmiany, które przeprowadzamy i mamy zwrotne informacje, że one są społecznie akceptowalne - mówi lider świętokrzyskiego PiS.

Poseł przypomniał, że ustawa o Sądzie Najwyższym jest gruntowna, będą wprowadzone 3 izby: Prawa Prywatnego, Prawa Publicznego oraz Izby Dyscyplinarnej.

- Zadaniem tej ostatniej ma być bezstronne i skuteczne rozpoznawanie spraw dyscyplinarnych dotyczących zachowań sędziów. W dniu wejścia w życie ustawy to minister sprawiedliwości złoży wniosek do Krajowej Rady Sądownictwa o pozostawienie wskazanych sędziów Sądu Najwyższego w stanie czynnym. Ci, którzy nie zostaną zatwierdzeni przez prezydenta, następnego dnia po wejściu w życie ustawy zostaną przeniesieni w stan spoczynku za pełnym wynagrodzeniem - mówi Krzysztof Lipiec.

Dodatkowo Sejm będzie wybierał sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions