101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowy Korczyn chce odzyskać prawa miejskie

Data publikacji: 24.07.2017 13:41
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze


Fot. Wikipedia

Kolejna miejscowość w regionie świętokrzyskim zabiega o przywrócenie praw miejskich. Konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie zamierza prowadzić samorząd Nowego Korczyna.

Wójt Paweł Zagaja tłumaczy, że pomysł przywrócenia tej miejscowości praw miejskich to efekt rozmów i spotkań z mieszkańcami, którzy wstępnie przychylnie odnieśli się do planów samorządu.

Najbliższy rok to czas dalszych konsultacji i weryfikowania wymagań, które miejscowość będzie musiała spełnić, by móc ponownie stać się miastem. Ostateczna decyzja, czy zostanie złożony wniosek do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, zostanie ogłoszona na przyszłorocznym jubileuszu 760. rocznicy lokacji miejscowości.

- Mieszkańcy poprzez sołtysów, radnych, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe będą mogli wypowiedzieć się na ten temat. Ich głosy będą podstawą do tego, by przystąpić do procedury - powiedział Paweł Zagaja.

Nowy Korczyn lokował w 1258 roku Bolesław Wstydliwy. Prawa miejskie miejscowość utraciła po powstaniu styczniowym.

- Nowy Korczyn w mentalności mieszkańców całej gminy dalej jest miastem. Historycznie mieliśmy do tego prawo, dlaczego mielibyśmy go nie mieć teraz - podkreśla wójt.

Mieszkańcy Nowego Korczyna zwracają uwagę, że miejscowość ma bogatą historię i zasługuje na to, by ponownie stać się miastem.

- Chciałabym tego doczekać - zaznaczyła jedna z mieszkanek.

Mieszkańców i lokalny samorząd w staraniach o uzyskanie praw miejskich ma zamiar wspierać poseł Krzysztof Lipiec, lider Prawa i Sprawiedliwości w regionie.

Jak powiedział, Nowy Korczyn jest królewskim miastem i zasługuje na prawa miejskie, które utracił, jak wiele świętokrzyskich miast po powstaniu styczniowym.

- Jesteśmy to winni Polsce i Polakom na stulecie jej niepodległości. Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby przywrócić blask miastom, które zapisały się tak pięknie w historii naszego kraju, za co zostały poniżone przez zaborców - zauważył parlamentarzysta.  

O przywrócenie lub uzyskanie praw miejskich ubiega się w naszym regionie pięć miejscowości: Wiślica, Radoszyce, Łagów, Szydłów i Pierzchnica.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution