101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Marek Tombarkiewicz: sytuacja chorych poprawi się

Data publikacji: 27.07.2017 09:33
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Rozmowa Dnia - Marek Tombarkiewicz
Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wiceminister zdrowia wręczył dyrekcji szpitala wojewódzkiego w Kielcach certyfikat akredytacyjny. - To potwierdzenie jakości wykonywanych usług medycznych, która przekłada się na bezpieczeństwo pacjentów - stwierdził Marek Tombarkiewicz w rozmowie z Radiem Kielce.

Certyfikat przyznawany jest na trzy lata, a jego posiadanie będzie premiowane finansowo - poinformował wiceminister. Dodał, że premia będzie wprowadzona prawdopodobnie od stycznia przyszłego roku i wyniesie 1 procent.

- W przypadku tak dużej jednostki medycznej, jak szpital wojewódzki będą to znaczne pieniądze, które pozwolą zrekompensować poniesione nakłady, a z drugiej strony będą zachętą dla pracowników, żeby dbać o jakość świadczonych usług i o rozwój oraz by starać się odnowić certyfikat za trzy lata - dodał Marek Tombarkiewicz.

Odpowiadając na pytanie, czy sieć szpitali może ograniczyć funkcjonowanie części jednostek wiceminister przyznał, że mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy konieczne będzie, z różnych powodów, zamykanie oddziałów. To zagrożenie jest realne w przypadku oddziału ginekologiczno- położniczego włoszczowskiego szpitala, gdzie rocznie odbieranych jest około 350 porodów. Oddział jest nierentowny - dodał Marek Tombarkiewicz. Wyjaśnił, że do utrzymania jednostki konieczna jest liczba 600 porodów. Ponadto - dodał - im mniejsza jest powtarzalność wykonywanych zabiegów, tym mniejsza pewność i poczucie bezpieczeństwa pacjentek, a to może wpływać także na dokonywany przez nie wybór szpitala, w którym zechcą urodzić dziecko.

Gość Radia Kielce zaznaczył, że sieć daje szpitalom szanse na utrzymanie stabilności finansowej i na rozwój. Ponadto, wielkość kontraktu, dzięki dobrej jakości usług będzie mogła być zwiększana. Część tak zwanych nadwykonań szpitale będą mogły odzyskać, jeżeli przekroczą kontrakt. 

Marek Tombarkiewicz poinformował również, że Narodowy Fundusz Zdrowia będzie istniał do 2019 roku w niezmienionej formule.

Wiceminister zdrowia uczestniczył w otwarciu wyremontowanej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w szpitalu wojewódzkim w Kielcach. Następnie udał się do Włoszczowy, gdzie oddane zostanie lądowisko dla helikopterów.

 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution