101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Podwójny wernisaż w kieleckim BWA

Data publikacji: 28.07.2017 14:47
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

Nowa siedziba Biura Wystaw Artystycznych przy ulicy Kapitulnej w Kielcach.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dwa wernisaże odbędą się dziś w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. W Galerii Dolnej otwarta zostanie wystawa Instalacji niemiecko-perskiej artystki Gili Abutalebi pt. „Transparent lyrics - Monsieur K and Lady M", zaś w Galerii Górnej wystawa grafiki Marka Jaromskiego „Światło z cienia".

Gila Abutalebi to niezależna prezenterka, aktorka, lektorka i tłumaczka, która od 2009 mieszka i tworzy w Kolonii. Zaczęła jako artystka akcji i performance’u z transparentami składającymi się z czystych tekstów i wierszy. Z biegiem lat coraz bardziej zaczęła się specjalizować i rozwinęła dwie wieloletnie, wszechstronne serie skoncentrowane wokół łacińskich liter K i M („In Love with K – K Visuals“ oraz „M in Process – M Visuals“). Charakterystyczne dla jej prac są jasne kolory takie jak atramenty pigmentowe, akryle i kredki koloryzujące na wyłącznie transparentnych materiałach, przede wszystkim na plastiku, ale też na szkle czy szkle akrylowym. Artystka sama nazywa swoją twórczość „Transparentną liryką“.

Marek Jaromski to artysta grafik, który tworzy prace z pogranicza grafiki, rysunku, malarstwa i rzeźby. Z odbitych na wyprodukowanym przez siebie papierze grafik komponuje instalacje. Miał ponad 30 wystaw indywidualnych m.in. w Krakowie, Warszawie, Düsseldorfie, Heidelbergu i Oslo. Był wielokrotnie nagradzany m.in. za Najlepszą Grafikę Roku (1980, 1982) i jako jedyny artysta został trzy razy z rzędu nagrodzony na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie. Artysta należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Grafików – XYLON.

Początek wernisaży w Kieleckim BWA o godzinie 18:00.

 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution