101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Radoszycach świętowano odzyskanie praw miejskich

Data publikacji: 30.07.2017 17:39
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Radoszyce
Fot. Marcin Różyc / Radio Kielce

1 stycznia 2018 roku na mapie województwa pojawią się nowe miasta: Radoszyce, Wiślica i Łagów. Z tej okazji włodarze tych miejscowości spotkali się podczas festynu rodzinnego. Michał Pękala, wójt gminy Radoszyce gościł Agatę Wojtyszek, wojewodę świętokrzyskiego, Pawła Marwickiego, wójta Łagowa oraz Jacka Balickiego, sekretarza gminy Wiślica. Na scenie zaprezentowali się natomiast m.in. podopieczni szkół z gminy oraz strongmani.

Agata Wojtyszek, uważa, że przywrócenie statusu miast tym miejscom jest bardzo ważne. Łagów, Radoszyce i Wiślica utraciły prawa miejskie ukazem carskim, wydanym w ramach represji wobec miast wspierających Powstanie Styczniowe.

- To powrót do historii, do tego, co się tym miasteczkom należało. Z drugiej strony to zobowiązanie dla współczesnych mieszkańców. Radoszyce niegdyś były wspaniałym miastem, które często odwiedzali królowie - podkreśliła wojewoda.

Michał Pękala, wójt gminy Radoszyce informuje, że mieszkańcy zabiegali o przywrócenie praw miejskich tej miejscowości przez ostatnie dwa lata. 

- To będzie istotne wydarzenie dla nas wszystkich. Oznacza to trampolinę do rozwoju i o to walczyliśmy. Zrobiliśmy szeroką analizę, to opłaca się zarówno mieszkańcom jak i gminie. Szliśmy w kierunku odzyskania praw miejskich i to co kiedyś zabrał car, teraz zostanie odzyskane - podkreślił Michał Pękala.

Mieszkańcy Radoszyc również są zadowoleni z tego, że niedługo ich miejscowość stanie się miastem. W rozmowach z naszym reporterem podkreślali, że liczą na dalszy rozwój ich miejscowości, m.in. przez pozyskiwanie dodatkowych funduszy na inwestycje.
W kolejce o prawa miejskie ustawiają się również Szydłów i Pierzchnica.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution