101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Popiersie Pawła Pierścińskiego w Alei Sław? "To byłby precedens"

Data publikacji: 31.07.2017 11:53
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze
Paweł Pierściński

Paweł Pierściński
Fot. Z albumu "Struktury / Paweł Pierściński

W Alei Sław w Kielcach przy Skwerze Szarych Szeregów, prawdopodobnie stanie popiersie Pawła Pierścińskiego. Inicjatorzy chcą, aby oficjalne odsłonięcie nastąpiło w przyszłym roku - w pierwszą rocznicę śmierci fotografa.

Pomysł wyszedł przede wszystkim ze strony rzeźbiarza Sławomira Micka, który na tegoroczny konkurs „Przedwiośnie” postanowił przygotować portret artysty.

Stanisława Zacharko, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych, a prywatnie przyjaciółka Pawła Pierścińskiego, zdążyła przed śmiercią pokazać fotografowi wersję wykonaną z gliny. Dzieło bardzo spodobało się twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Jak mówi, upamiętnienie artysty było naturalną koleją rzeczy, gdyż była to osoba wybitna o prestiżu nie tylko krajowym, ale również międzynarodowym.

Inicjatorzy chcą, aby odsłonięcia popiersia, odbyło się w maju przyszłego roku, w pierwszą rocznicę śmierci fotografa oraz, przypadające w tym miesiącu, jego 80 urodziny. Planowana jest również wystawa prac wybitnego fotografa.

Artyści mają nadzieję, że miasto przychyli się do pomysłu ustawienia popiersia w Alei Sław XX wieku.

Andrzej Sygut, zastępca Prezydenta Kielc informuje, że Aleja Sław na Skwerze Szarych Szeregów, dotyczy postaci, których popularność i sława jest ogólnoświatowa. Dodaje również, że umieszczenie w niej postaci z naszego regionu byłoby precedensowe i dałoby przyczynę do rozważań nad powstaniem kieleckiej Alei Sław.

Na razie nie wiadomo jaka będzie decyzja prezydenta miasta i kto poniesie koszty budowy popiersia.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution