101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Odnowią pomnik świętego Floriana

Data publikacji: 01.08.2017 12:53
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pomnik Św. Floriana Ostrowiec Świętokrzyski
Fot. UM Ostrowiec Świętokrzyski / Pomnik Św. Floriana

Trwa renowacja pomnika świętego Floriana, znajdującego się przy ul. Jana Głogowskiego, tuż obok ostrowieckiego magistratu. Jak informuje Krzysztof Kowalski, naczelnik wydziału infrastruktury komunalnej - na konieczność odświeżenia figury wskazał jeden z radnych. Urzędnik dodaje, że koszt renowacji wyniesie 27,5 tysiąca złotych.

Upływający czas najbardziej odcisnął się na samej figurze świętego, którą pokrył zielony nalot. Krzysztof Kowalski dodaje, że figura jest wizytówką centrum miasta, dlatego warto przywrócić jej dawny blask, aby mogli się nią cieszyć zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni.

Pomnik patrona strażaków i hutników odnawiają artyści Bożena i Piotr Kotowie, którzy zwracają uwagę na to, że w najstarszej, środkowej częścią pomnika, pochodzącej z 1776 roku, widnieją informacje o fundatorach - Reginie i Franciszku Szymańskich. Z kolei postać świętego, to replika z 1993 roku. Oryginał, z obawy przed zniszczeniem, został przeniesiony do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Prace konserwatorskie artyści mają wykonać do 11 sierpnia. Piotr Kot mówi, że renowacja będzie polegać na oczyszczaniu mechanicznym i chemicznym. Dużym wyzwaniem jest odtworzenie napisów, ponieważ inskrypcje w niektórych miejscach są zniszczone.

Pomnik jest wykonany z piaskowca, dlatego po jego renowacji kamień zostanie zaimpregnowany przed wilgocią. Magistrat planuje w tym roku także odnowienie pomnika Józefa Piłsudskiego, który znajduje się w parku miejskim.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution