101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Mieszkańcy województwa w upały potrafią zadbać o zwierzęta

Data publikacji: 04.08.2017 11:52
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

22.05.2016 Kielce. Schronisko dla zwierząt w Dyminach.
Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce / Schronisko dla zwierząt w Dyminach

Takie wnioski można wyciągnąć z raportów policji i straży miejskich. Jak informuje Wojciech Bafia, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Kielcach, w ciągu ostatniego tygodnia funkcjonariusze nie odnotowali żadnych wezwań dotyczących czworonogów, które mogłyby być zagrożone przez wysokie temperatury.

- Przypominam, że zwierzęta muszą być odizolowane od słońca i mieć dostęp do wody. Jeśli właściciele nie przestrzegają tych zaleceń, grożą im wysokie kary – informuje.

Lekarz weterynarii Małgorzata Adamska informuje, że psy i koty mają wyższą temperaturę ciała od człowieka - wynosi ona 38-39 stopni C. Dodaje, że czworonogi tak samo jak ludzie czują pragnienie i nie powinny przebywać na dworze, kiedy są największe upały, ponieważ może to doprowadzić do udaru słonecznego. 

– One tak samo jak my źle znoszą wysokie temperatury. Szczególnie w mieście, gdzie nie mają się jak schować. Trzeba pamiętać o tym, aby zawsze miały zapewniony dostęp do wody – podkreśla Małgorzata Adamska.

Weterynarz dodaje, że w tym roku zgłosiło do niej kilka osób ze zwierzętami, które były przegrzane.

– Właściciele wychodzili z czworonogami na spacer i kończyło się tym, że szybko przyjeżdżali do nas. Pies oddychał pyskiem, miał silną duszność i szok termiczny. Są to sytuacje zagrażające życiu. Zdarza się, że ludzie zamykają także zwierzaki w samochodach, kiedy idą na zakupy. Jest to bardzo nieodpowiedzialne zachowanie – mówi Małgorzata Adamska.

Za złą opiekę nad zwierzętami kodeks karny przewiduje karę do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysokie grzywny.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution