101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

„Bliźniacze odbicia” i „Camiño” w Muzeum Historii Kielc

Data publikacji: 04.08.2017 21:55
Autor: Katarzyna Prędotka / Kategoria: Kultura
Komentarze

Muzeum Historii Kielc. Wernisaż wystaw "Camiño" Arkadiusza Sędka i "Bliźniacze odbicie" Kamili Błaszkiewicz (04.08.2017)
Fot. Katarzyna Prędotka / Radio Kielce

W Muzeum Historii Kielc można oglądać wystawę Kamili Błaszkiewicz - absolwentki Instytutu Sztuk Pięknych UJK. Prezentowane fotografie są częścią pracy dyplomowej młodej artystki.

Wystawa została zatytułowana „Bliźniacze odbicia” i przedstawia wizerunki spokrewnionych ze sobą kobiet. Są to przede wszystkim matki z córkami, ale również siostry. Autorka skoncentrowała się przede wszystkim na oczach, nosie i ustach i to właśnie poprzez te elementy wydobywa z uchwyconych kadrów podobieństwo, które fascynuje. Prezentowane fotografie są tworzone za pomocą nietypowego rozwiązania mieszczącego się w ramach technik szlachetnych. Jest to guma dwuchromianowa, a tworzone dzieła są potocznie nazywane gumami. Technika jest skomplikowana i nieco kapryśna, gdyż najpierw trzeba przygotować gumę w konkretnych proporcjach i z odpowiednich składników: dwuchromian potasu albo amonu, do tego guma arabska oraz pigment, który daje możliwość stworzenia różnych odcieni.

Kamila Błaszkiewicz podkreśla, że proces tworzenia jest skomplikowany i wymaga  między innymi dużego nasłonecznienia, aby zdjęcia mogły zostać naświetlone. Stąd też tą techniką najlepiej pracuje się w ciepłe miesiące - w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Dziś odbył się wernisaż jeszcze jednej wystawy, autorstwa Arkadiusza Sędka - wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a jednocześnie promotora Kamili Błaszkiewicz. Camiño - to tytuł wystawy, który w języku hiszpańskim oznacza drogę do Santiago de Compostela. Przedstawione obrazy są zapisem wewnętrznej wędrówki autora, który podąża swoją osobistą Camiño.

Wystawy potrwają do pierwszego września.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions