101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Starosta opatowski na ławie oskarżonych

Data publikacji: 07.08.2017 14:42 / Data aktualizacji: 07.08.2017 16:48
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

24.04.2016 Opatów. Bogusław W.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Starosta opatowski Bogusław W. z PSL stanie przed sądem. Śledczy z Prokuratury Rejonowej w Staszowie skierowali do Sądu Rejonowego w Opatowie akt oskarżenia.

Mężczyzna jest podejrzany o ujawnienie osobom nieuprawnionym danych chronionych - informuje Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

- Zarzut jest jeden i dotyczy zdarzenia do którego doszło podczas sesji Rady Powiatu, 22 sierpnia ubiegłego roku. Starosta podczas obrad odczytał protokół z kontroli szpitala dokonywanej przez konsultanta wojewódzkiego z dziedziny położnictwa i ginekologii. Raport zawierał dane dotyczące choroby pacjentki, które nie powinny zostać publicznie ujawnione - powiedział Daniel Prokopowicz.

Była to m.in. informacja o miejscu zameldowania oraz zabiegach które przechodziła w szpitalu.
Starosta jako funkcjonariusz publiczny miał do nich dostęp jednak nie powinien ich publicznie ujawniać. Naraził przez to na szkodę prawnie chroniony interes pacjentki i jej najbliższych.

Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez starostę złożyli: poseł PiS Anna Krupka i radny powiatowy tej partii Tomasz Staniek.

Anna Krupka podkreśla w rozmowie z Radiem Kielce, że zawiadomienie prokuratury było jej obywatelskim obowiązkiem. – Zszokowało mnie wystąpienie starosty i ujawnienie danych wrażliwych pacjentki. Powinniśmy myśleć o jej najbliższych i o tym jak oni czuli się w tej sytuacji. Teraz musimy spokojnie czekać na rozstrzygnięcie wymiaru sprawiedliwości – powiedziała Anna Krupka.

- Ujawnienie danych chronionych podczas sesji Rady Powiatu zbulwersowało opinię publiczną - stwierdził Tomasz Staniek. - Od początku wiedzieliśmy, że mogło dojść do złamania przepisów, dlatego złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury. Spodziewaliśmy się tego, że Bogusław W. usłyszy zarzuty i sprawa trafi na wokandę sądową - powiedział radny.

Bogusław W. nie przyznaje się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution