101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Co dalej z basenami na Rawszczyźnie?

Data publikacji: 09.08.2017 15:43
Autor: Daniel Lenart , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Marzena Dębniak - budowa odkrytych basenów na Rawszczyźnie w Ostrowcu Świętokrzyskim
Fot. Robert Felczak - Radio Kielce / Wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Marzena Dębniak (z lewej) na placu budowy odkrytych basenów na Rawszczyźnie

Ważą się losy odkrytych basenów na Rawszczyźnie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak informowaliśmy, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wstrzymał przebudowę pływalni, ponieważ uznał ją za samowolę budowlaną.

Do instytucji nie zostały dostarczone wszystkie potrzebne dokumenty. Inwestor, czyli gmina Ostrowiec musi się liczyć z dużą opłatą legalizacyjną lub w skrajnym przypadku nawet koniecznością rozbiórki i wszczęcia procedury budowy basenów od początku.

Marzena Dębniak, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, odpowiedzialnością za sytuację obarcza wykonawcę, czyli firmę Transcom z Katowic.

- Miasto ogłosiło przetarg na modernizację odkrytych basenów na Rawszczyźnie w systemie zaprojektuj i wybuduj. Firma realizująca inwestycję uzyskała pełnomocnictwa gminy do uzyskania wszelkich potrzebnych zezwoleń - tłumaczy Marzena Dębniak.

Przedstawiciele firmy Transcom nie chcą komentować sytuacji.

Mieszkańcy Ostrowca nie muszą się raczej martwić, że nadzór budowlany nakaże przywrócenie basenów do stanu sprzed modernizacji. W większości przypadków samowole budowlane są legalizowane. Tak się dzieje na przykład w Kielcach. Jak mówi Robert Wojnowski, Powiatowy Inspektor Budowlany, rocznie prowadzonych jest przynajmniej kilkanaście postępowań dotyczących samowoli.

- Nadzór budowlany zawsze w pierwszej kolejności podejmie próbę legalizacji. W przypadku niewielkich robót budowlanych, typu prostych przebudów zobowiązujemy inwestora do przedłożenia oceny technicznej, która powie czy prace zostały przeprowadzone prawidłowo, czy nie wpływały niekorzystnie na konstrukcję budynku i na tej podstawie roboty legalizujemy - mówi Robert Wojnowski.

W przypadku większych samowoli, jak na przykład domy mieszkalne, czy obiekty użyteczności publicznej jest również możliwość legalizacji, o ile inwestor wniesie specjalną opłatę. Wynosi ona przynajmniej 25 tysięcy złotych. Legalizacja samowoli, które powstały przed 1995 rokiem nie wymaga wnoszenia opłaty.

Jednak, jeżeli przepisy o planowaniu przestrzennym nie zezwalają na postawienie we wskazanym miejscu jakiegoś obiektu, wówczas na legalizację nie ma szans i inwestor musi rozebrać samowolę.

W sprawie basenów w Ostrowcu Świętokrzyskim tamtejszy urząd miasta ma czas do 31 października na dostarczenie poprawionej wersji dokumentów. Im szybciej trafią one do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, tym szybciej podejmie on decyzję, co dalej z inwestycją.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution