101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Otwarto wystawę o życiu i działalności kapelana Solidarności [ZDJĘCIA]

Data publikacji: 10.08.2017 07:05 / Data aktualizacji: 10.08.2017 16:00
Autor: Ryszard Koziej / Kategoria: Kultura
Komentarze


Fot. Ryszard Koziej - Radio Kielce / Kielce. Otwarcie wystawy poświęconej życiu i męczeństwu bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Wystawa planszowa, poświęcona życiu i męczeństwu patrona „Solidarności” została dziś odsłonięta obok pomnika księdza Jerzego Popiełuszki w Kielcach. Ekspozycja, zorganizowana przez Zarząd Regionu świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność”, kielecki samorząd oraz delegaturę IPN, otwiera cykl imprez związanych ze świętem związku.

Przewodniczący „Solidarności” w regionie - Waldemar Bartosz przypomniał, że w historii naszego kraju, sierpień jest uznany jako miesiąc niezależnego związku, któremu patronuje ksiądz Jerzy, wyraził też nadzieję, że kielecki pomnik błogosławionego stanie się miejscem kultu kapelana „Solidarności”.

Współorganizator wystawy, prezydent Kielc Wojciech Lubawski zwrócił uwagę na edukacyjny wymiar prezentowanych plansz.

- Dla młodego pokolenia, zarówno początki Solidarności jak i męczeńska śmierć księdza Jerzego Popiełuszki, to już wyłącznie historia - podkreśla.

Prezydent zwracał uwagę, że kapelan Solidarności wspominany jest też na Węgrzech. Na wyspie Czepel w Budapeszcie jest ulica księdza Popiełuszki i kaplica jemu poświęcona.

Główne obchody święta „Solidarności” w Kielcach rozpoczną się 28 sierpnia w „Przystanku Historia” IPN, wieczornicą poświęconą dwóm sierpniom z 1980. i 82. roku. W Dniu Wolności i Solidarności, czyli 31 sierpnia, na budynku pierwszej siedziby związku, przy obecnej ulicy Koziej w Kielcach zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa. Wieczorem, w bazylice katedralnej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny, przed pomnikiem księdza Popiełuszki, tak jak dzisiaj, złożone zostaną wieńce i wiązanki kwiatów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions