101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Urząd marszałkowski nie wykorzystuje unijnych dotacji?

Data publikacji: 10.08.2017 20:23
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pieniądze
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Województwo świętokrzyskie jest jednym z czterech regionów w Polsce, które mają najniższy wskaźnik wykorzystania funduszy unijnych. Takie dane przedstawił Jerzy Kwieciński wiceminister rozwoju regionalnego, podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w Warszawie. Pomimo to, że w całym kraju poziom realizacji projektów unijnych jest na wysokim poziomie, problemy z wydatkowaniem pieniędzy mają także województwa: lubelskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie.

O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy świętokrzyskich polityków i samorządowców.
Piotr Żołądek, członek zarządu województwa stwierdził, że takie dane są krzywdzące i nieprawdziwe, a unijne środki dla naszego regionu nie są zagrożone.

Z kolei lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec stwierdził, że niski poziom wykorzystania środków unijnych nie jest żadną nowością w województwie świętokrzyskim, gdzie władzę w samorządzie sprawuje PSL.

- Szybkie inwestycje są gwarancją szybkiego rozwoju gospodarczego, a tego w naszym regionie brakuje. Działania spowalniające rozwój inwestycji działają na niekorzyść województwa świętokrzyskiego - dodał parlamentarzysta.

Zdaniem posłanki Platformy Obywatelskiej Marzeny Okły-Drewnowicz, zła sytuacja z wykorzystaniem środków unijnych w naszym województwie może wkrótce się zmienić.

- Powodem takiego stanu rzeczy mogą być preumowy podpisane przez nasze województwo - dodała parlamentarzystka.

Poseł Anna Krupka stwierdziła, że taki stan rzeczy pokazuje, jak źle zarządzane jest województwo świętokrzyskie przez PSL, a także, jak słabo działa Urząd Marszałkowski oraz instytucje odpowiedzialne za wydatkowanie środków unijnych.

- Świętokrzyskie jest jednym z czterech województw, które najgorzej wykorzystują środki unijne. Podpisaliśmy w tym zakresie zaledwie 20% umów, co jest najgorszym wynikiem w kraju. Niskie wydatkowanie środków pogarsza naszą pozycję w negocjacjach puli pieniędzy po 2020 roku - dodała Anna Krupka.

Zdaniem posłanki PiS - w naszym województwie brakuje jasnej strategii rozwoju regionu, co prowadzi między innymi do szybkiego wyludniania się województwa świętokrzyskiego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution