101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Patrz w niebo i obserwuj perseidy [INFOGRAFIKA]

Data publikacji: 11.08.2017 15:37
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

12.08.2015 Droga Mleczna. Niebo nocą. Gwiazdy
Fot. JasonGillman / http://www.morguefile.com/creative/JasonGillman

Nawet 120 meteorów na godzinę można zaobserwować każdego roku podczas tak zwanej „Nocy Perseidów”. Ten rój meteorów, to jedna z największych atrakcji sierpniowego nieba. W tym roku „Noc Perseidów” przypada z soboty na niedzielę. Niestety prawdopodobnie duże zachmurzenie uniemożliwi obserwację.

Jednak - jak mówi Mikołaj Sabat, prezes kieleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii - Perseidy będzie można podziwiać również dziś. „Spadających gwiazd” - jak się je potocznie nazywa - nie będzie co prawda tak dużo, jak w sobotę, ale widowisko i tak powinno być świetne - dodaje.

- Perseidy są na tyle jasnymi zjawiskami, że do ich obserwacji wystarczy nam już niebo podmiejskie. Jeżeli nie możemy uciec od miejskich świateł, to starajmy się obserwacji dokonywać nie w centrum, tylko w dzielnicach na obrzeżach. Wówczas kilkanaście spadających meteorów na godzinę z pewnością zobaczymy - twierdzi prezes kieleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii

Jak mówi Mikołaj Sabat - Perseidy będą widoczne przez całą noc, najlepiej nad ranem. W obserwacjach przeszkadzać może bardzo jasny księżyc, dziś w nocy widoczne będzie aż 80 procent jego tarczy.

Mikołaj Sabat dodaje, że nawet jeśli pogoda nie dopisze i chmury zasłonią niebo, to w tym roku będzie można podziwiać również inne roje meteorów.

- Kolejnym, porównywalnym z Perseidami są Geminidy, które oglądać można w połowie grudnia. One są nawet nieco ciekawsze, bowiem te zjawiska są dłuższe, czyli wydaje nam się, że meteory lecą wolniej. Są też jaśniejsze, a także bardzo często pozostawiają po sobie charakterystyczne jasne smugi. Perseidy też czasem takie smugi zostawiają, ale dzieje się to znacznie rzadziej -  informuje Mikołaj Sabat.

Na obserwację Perseidów najlepiej wziąć lornetkę oraz aparat fotograficzny. Zdjęcia spadających meteorów można też robić telefonem komórkowym, ale wówczas trzeba go umieścić na statywie lub unieruchomić w inny sposób.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions