101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Czy zalew w Cedzynie zmieni swoje oblicze?

Data publikacji: 11.08.2017 15:50
Autor: Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

15.06.2017 Cedzyna. Zalew.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zalew w Cedzynie od kilkunastu lat bardziej straszy, niż przyciąga turystów. Brakuje tam kąpieliska z prawdziwego zdarzenia. Również funkcjonujące po dwóch stronach zbiornika wypożyczalnie sprzętu pływającego mają dość skromną ofertę. Szczególnie szpecącym elementem są resztki spalonej zjeżdżalni na jednej z plaż. Od kilku miesięcy są pozostawione same sobie - ani były dzierżawca terenu, ani władze gminy nie zajęły się ich uprzątnięciem.

Pozostaje nadzieja, że wkrótce się to zmieni. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Kielcach zdecydował o rozbiórce zrujnowanej instalacji. Joanna Pomarańska - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego mówi Radiu Kielce, że ze względów prawnych nie może ujawnić treści tego orzeczenia.

Wójt Górna Przemysław Łysak informuje jednak, że rozstrzygnięcie jest korzystna dla gminy, a pozostałości po zjeżdżalni będzie musiał uprzątnąć były dzierżawca tego terenu.

W najbliższym czasie, okolice zalewu w Cedzynie czekają rewolucyjne zmiany. Przy akwenie powstaną ścieżki edukacyjne, ścieżka rowerowa z oświetleniem. Teren zostanie oznakowany, pojawią się elementy tzw. małej architektury.

– Powstaną nowe parkingi, ponieważ dokupiliśmy działkę od strony ronda w Cedzynie – informuje wójt.

Przemysław Łysak dodaje, że przetarg na wykonanie tej inwestycji zostanie ogłoszony tak szybko, jak to możliwe, czyli zaraz po otrzymaniu dofinansowania na ten cel z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

– Jest duża szansa, że rozpoczniemy prace jeszcze w tym roku, a co za tym idzie pierwsze efekty będą widoczne na początku następnego sezonu – dodał Przemysław Łysak. Koszt tej inwestycji to ponad 3 miliony złotych.

Zmiany przy zalewie w Cedzynie zostaną wprowadzone także od strony gminy Masłów – informuje Agnieszka Borycka z urzędu gminy.

– Chcielibyśmy wyeksponować ten obiekt pod względem bioróżnorodności, która tam występuje i stworzyć dla mieszkańców strefę dogodną do spędzenia wolnego czasu i wyciszenia się. Zależy nam, żeby przygotować tam ścieżkę pieszo-rowerową – dodaje.

Od strony Masłowa, powstanie m.in. platforma widokowa i altany z tablicami edukacyjnymi. Ponadto zbudowana zostanie kładka na strumieniu wpływającym do akwenu. W tym momencie, mieszkańcy korzystają tam z prowizorycznego przejścia. Masłów na całą inwestycję przewidział 2,5 mln złotych, z czego 85% to dofinansowanie unijne.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions