101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Za pomocą georadaru znaleźli stare skrzydła zamku

Data publikacji: 11.08.2017 16:53
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

badanie georadarem sandomierz
Fot. M. Banaczek / Stanowisko archeologiczne

Na ślady konstrukcji trzech nieistniejących już skrzydeł zamku natrafili archeolodzy pracujący w Sandomierzu przy użyciu metody georadarowej i tomografii elektrooporowej. O tym, że mogą się znajdować w tamtym miejscu wiedziano już wcześniej, ale teraz, dzięki badaniom możliwe będzie określenie dokładnej lokalizacji poszczególnych części dawnej budowli - powiedział Tomasz Herbich z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Archeolodzy podjęli także próbę identyfikacji średniowiecznego kościoła św. Jana, dziś już nieistniejącego. Jak stwierdził Tomasz Herbich - wynik jest bardzo dwuznaczny, dlatego punkty naniesione na mapę radarową trzeba będzie zweryfikować innymi metodami. W planach archeologów pracujących w Sandomierzu jest także odtworzenie pierwotnej topografii wzgórza katedralnego oraz ustalenie lokalizacji  nieistniejącego kościoła św. Wojciecha.

Projekt potrwa 3 lata. Realizowany jest wspólnie z włoskim instytutem  archeologicznym. Do badań wytypowano dwa zespoły miejskie - oprócz Sandomierza  Semifonte w Toskanii. Wyniki badań będą poddane analizie, posłużą do planowania wykopalisk.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions