101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Przyrodnicy ratują popielice i nietoperze

Data publikacji: 11.08.2017 17:25 / Data aktualizacji: 17.08.2017 11:45
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

05.03.2016 Muzyczne Podróże przez Świat Katarzyna i Aleksander Piekarscy. Langawi. Jaskinia nietoperzy
Fot. Aleksander Piekarski / 05.03.2016 Langawi. Jaskinia nietoperzy. Muzyczne Podróże przez Świat: Katarzyna i Aleksander Piekarscy

Więcej budek dla popielic oraz nietoperzy planują rozwiesić w świętokrzyskich lasach przyrodnicy ze Stowarzyszenia MOST. Akcja pomagania tym zwierzętom trwa w naszym województwie od ponad dwóch lat. Jak mówi Łukasz Misiuna prezes stowarzyszenia - przyrodnicy wspólnie z Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, rozmieścili budki w lasach nadleśnictw Łagów i Daleszyce. Dzięki temu zwierzęta mają się gdzie chronić.

- Mamy taki problem w lasach, że drzew starych, w których występują dziuple jest niewystarczająca liczba i populacje gatunków korzystających z dziupli są mniejsze niż mogłyby być. Żeby wspomóc te gatunki, w tym przypadku mówimy o nietoperzach i popielicowatych, rozwieszamy budki, które zastąpić im mają dziuple - tłumaczy przyrodnik.

Budki mają specjalne wejście, które utrudniają osiedlanie się ptaków. Jak mówi Łukasz Misiuna - badania pokazują, że zarówno popielicowate, jak i nietoperze chętnie budki zamieszkują. Dlatego Stowarzyszenie MOST planuje rozwiesić podobnie konstrukcje na drzewach w innych nadleśnictwach.

- Pińczów, Kielce i Zagnańsk, te nadleśnictwa są zainteresowane zawieszeniem budek na swoim terenie. Ale żeby było to możliwe, potrzebujemy pieniędzy, około 19 tysięcy złotych. Za te pieniądze kupimy 300 budek dla popielicowatych oraz 150 dla nietoperzy - wyjaśnia Łukasz Misiuna.

MOST liczy na dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale żeby je dostać konieczny jest wkład własny. Dlatego stowarzyszenie rozpoczęło zbiórkę pieniędzy na portalu internetowym pomagamy.pl. Łukasz Misiuna liczy, że dobrowolne wpłaty pomogą jeszcze w tym roku umieścić w lasach kolejne budki dla nocnych zwierząt, którym stowarzyszenie pomaga przetrwać.

Szczegółowe informacje dotyczące możliwości wsparcia akcji Stowarzyszenia MOST można znaleźć pod wskazanym adresem.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions