101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

51. Dymarki w Nowej Słupii

Data publikacji: 11.08.2017 21:38
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

11.08.2017 Nowa Słupia. Uczestnicy Korowodu
Fot. Marzena Mąkosa - Radio Kielce / Nowa Słupia. Uroczysty Korowód z Pochodniami z okazji 51. Dymarek Świętokrzyskich.

Nocny przemarsz grup rekonstrukcyjnych zainaugurował rozpoczynające się 51. Dymarki w Nowej Słupi. Wieczorem uczestnicy imprezy, oświetlając sobie drogę pochodniami przemaszerowali do Centrum Kulturowo- Archeologicznego.

Byli ubrani w stroje nawiązujące do tych, jakie mogli nosić dawni hutnicy z przełomu starej i nowej ery. Na tę okazję wykonano również celtycki wóz, w którym przewożono symboliczną rudę żelaza oraz węgiel drzewny do pieców ziemnych. Piątkowe spotkanie zakończył występ zespołów Studio Instrumentów Etnicznych i Percival Schuttenbach.

Piotr Sepioło, dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich zapowiada, że wielu atrakcji turyści mogą się spodziewać przez cały weekend. Najważniejszą częścią będą pokazy wytopu żelaza w piecach ziemnych metodą stosowaną przed dwoma tysiącami lat.

Atrakcją festynu będą także pokazy rzymskich legionistów walczących z barbarzyńcami. Widzowie będą mogli zapoznać się z uzbrojeniem i taktyką stosowaną przez rzymskie legiony. Zaprezentowane zostaną pokazy łucznictwa konnego. Odbędzie się także inscenizacja ślubu legionisty z barbarzyńską księżniczką.

Na scenach zaprezentują się grupy wykonujące muzykę folk, zespół Horpyna czy popularny Golec uOrkiestra. Festyn i wszystkie atrakcje będą dostępne dla zwiedzających w sobotę i niedzielę od godziny 10:00 do 19:00.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions