101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ostatni dzień 51. Dymarek w Nowej Słupi

Data publikacji: 13.08.2017 10:26
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

12.08.2017 Nowa Słupia. Odegranie scen batalistycznych
Fot. Marzena Mąkosa - Radio Kielce / 51. Dymarki w Centrum Kulturowo - Archeologicznym.

Inscenizacja bitwy legionistów rzymskich z barbarzyńskimi wojownikami - to jedno z najciekawszych wydarzeń 51. Dymarek w Nowej Słupi. Jak powiedział Wojciech Wasiak, koordynator historyczny - jest to swoista próba odtworzenia przez rekonstruktorów bitew, które działy się tysiące lat temu.

- Mamy broń odtworzoną na tyle, na ile jest to możliwe dla danych celów. Następnie patrzymy jak broń się zachowuje. Problem polega na tym, żeby się nie pozabijać wzajemnie, więc walka zawsze jest udawana. Jeśli weźmiemy żelazną broń, to tracimy na sprawdzeniu jej zasięgu, jeśli pozorowaną, to na widowiskowości. Dlatego jest to tak skomplikowane - powiedział Wojciech Wasiak.

Dodał, że inscenizacje z roku na rok są coraz bardziej widowiskowe. - Kiedy porównujemy przygotowania sprzed 10 lat i te obecne, pojawia się coraz więcej pytań, ale także znamy więcej odpowiedzi. Jesteśmy coraz bardziej doświadczeni. Kiedyś braliśmy broń i walczyliśmy. Teraz przychodzi nam do głowy więcej pomysłów, jak uatrakcyjnić widowisko - powiedział Wojciech Wasiak.

Publiczności podoba się pokaz. Pani Emilia z Płocka przybyła na Dymarki z mężem i synem Maciejem. Przy okazji jej rodzina zwiedzi Góry Świętokrzyskie.

Dziś w Centrum Kulturowo- Archeologicznym w Nowej Słupi - prezentacje historyczne, warsztaty rzemieślnicze oraz prelekcje i wykłady o starożytnych metodach wytopu żelaza i wypalania ceramiki. Będą też pokazy konne pod hasłem "Dwie Sarmacje", manewry wojskowe, inscenizacja targu niewolników i ślubu rzymskiego legionisty z barbarzyńską księżniczką. Gwiazdą wieczoru będzie Golec uOrkiestra.

Bilet wstępu na Dymarki kosztuje 15 złotych, ulgowy - 10. Mieszkańcy gminy Nowa Słupia zapłacą za wejściówkę 8 złotych.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution