101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rolnicy z gminy Kazimierza Wielka dziękowali za plony

Data publikacji: 20.08.2017 20:37
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Koło gospodyń wiejskich z Gabułtowa na dożynkach gminnych w Słonowicach
Fot. Kamil Włosowicz - Radio Kielce / Koło gospodyń wiejskich z Gabułtowa na dożynkach gminnych w Słonowicach

Gminne dożynki odbyły się w Słonowicach. Święto plonów rozpoczęła polowa msza święta. Przewodniczył jej proboszcz kazimierskiej parafii Miłosierdzia Bożego ks. Antoni Bialik. Następnie uczestnicy przeszli w barwnym korowodzie na pobliskie boisko sportowe. Po wystąpieniach okolicznościowych rozpoczęła się część obrzędowa.

Funkcję starosty dożynek pełnił Wojciech Stalmach, który prowadzi 10-hektarowe gospodarstwo w Wojsławicach. Jak powiedział tegoroczne żniwa może zaliczyć do udanych. Dodał, że mimo niesprzyjającej pogody dożynkowa zabawa zgromadziła wielu mieszkańców gminy. Z kolei starościna dożynek, Wioletta Nowak prowadzi-30 hektarowe gospodarstwo w Słonowicach. Jak powiedziała, na dożynkach zaprezentowano 11 wieńców. Każdy z nich tradycyjnie został ośpiewany. Natomiast deszczowa pogoda była wyczekiwana przez rolników z racji na panującą suszę.

Tegoroczne żniwa do udanych zalicza również burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch. Dodał, że na tegorocznym święcie plonów pojawiła się również delegacja z zaprzyjaźnionych miast partnerskich z Niemiec i Ukrainy.

- Możemy się pochwalić przed naszymi przyjaciółmi z ukraińskiego Buczacza i niemieckiego Altenstadt naszą piękną dożynkową tradycją. Nasi goście mówią, że u nich podobne zwyczaje już zanikły, a u nas, jak widać po uśmiechniętych twarzach uczestników dożynek ta piękna tradycja na polskiej ziemi jest dalej żywa - zauważył burmistrz.

Dożynki w Słonowicach zakończyła zabawa taneczna. Powiat kazimierski święto plonów będzie obchodził za tydzień w Rogowie, w gminie Opatowiec. 

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution