101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

"Saga z Kraju Żelaza" już w księgarniach

Data publikacji: 21.08.2017 12:06
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
Komentarze

Książka „Isa. Kamień Nerthus” autorstwa Andrzeja Przychodniego
Fot. Wydawnictwo Profil-Archeo / Książka „Isa. Kamień Nerthus” autorstwa Andrzeja Przychodniego.jpg

W księgarniach pojawiła się powieść historyczna o mieszkańcach obecnego regionu świętokrzyskiego, którzy zamieszkiwali te ziemie w II wieku naszej ery. Książka „Isa. Kamień Nerthus” autorstwa Andrzeja Przychodniego jest pierwszym tomem trzyczęściowej „Sagi z Kraju Żelaza”.

Dotyczy czasów, gdy na ziemiach polskich rozwijały się technologie dymarskie, a żelazo miało dla ludności ogromne znaczenie. To pierwsza próba zmierzenia się z tą tematyką na łamach powieści.

Akcja rozgrywa się w 162 roku n.e., w okresie pierwszych wpływów rzymskich, m.in. na obszarze Łysogór, Pasma Masłowskiego, Doliny Lubrzanki i Doliny Nidy, a także na terenach Imperium Rzymskiego. Książka opiera się na źródłach historycznych i wieloletnich badaniach archeologicznych, ale pojawiają się w niej także wątki kryminalne, fantastyczne i dotyczące skomplikowanych relacji międzyludzkich. Czytelnik dowie się, jacy byli ówcześni mieszkańcy tych ziem - zapowiada Andrzej Przychodni. Prawdopodobnie trochę różnili się od nas np. pokrojem ciała. Potwierdzają to nieliczne pochówki szkieletowe, ponieważ w kulturze przeworskiej istniała tradycja palenia ciał zmarłych. Czytelnik pozna też obowiązujące wówczas wartości, pozna rodzaje broni i sposoby walk, a także różnice między plemionami. Autor spróbuje też wyjaśnić, jak powstawały kolejne osady i dlaczego były opuszczane. Na ich terenach do dziś znajdowane są przedmioty z tamtych lat.

Autor książki, Andrzej Przychodni jest archeologiem i badaczem relacji rzymsko-barbarzyńskich. Książka „Isa. Kamień Nerthus” ukazała się nakładem wydawnictwa Profil-Archeo. Powieść została wzbogacona 12 grafikami autorstwa Anny Marii Bieleckiej, które pozwalają sobie wyobrazić np. elementy ówczesnych strojów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution