101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Parking rozwiąże problem turystów

Data publikacji: 23.08.2017 18:42
Autor: Kamil Włosowicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Europejskie Centrum Bajki (ECB) w Pacanowie
Pacanów. 03.06.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Władze Pacanowa planują budowę parkingu przy Europejskim Centrum Bajki. - To ważna i wyczekiwana inwestycja - przyznaje wójt gminy Wiesław Skop. Jak tłumaczy, do tej pory przy placówce nie było takiego miejsca, co jest sporym problemem dla turystów.

Parking ma się znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Bajki, na 70-arowej działce, gdzie obecnie znajduje się przeznaczone do wyburzenia przedszkole. Wójt wyjaśnia, że jest to jedyne rozwiązanie, które pozwoli szybko rozwiązać problem braku miejsc parkingowych. Prace przy jego budowie miałyby się rozpocząć w przyszłym roku po przeniesieniu dzieci do budowanego przedszkola.

Urząd gminy jest na etapie ogłoszenia przetargu. Po wyłonieniu wykonawcy prace mogłyby rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć w przyszłym. Samorząd Pacanowa dostał na ten cel ponad 2,5 miliona złotych unijnego dofinansowania.

O konieczności budowy parkingu przy Europejskim Centrum Bajki przekonana jest również jego dyrektor Karolina Kępczyk. Jak podkreśla brak zaplecza parkingowego jest poważnym błędem projektowym obiektu. Wyjaśnia, że obecnie do dyspozycji odwiedzających to miejsce turystów pozostaje parking przy tamtejszej bazylice św. Marcina, przy dawnym kinie „Koziołek” i na Rynku. 

- Tak poważna instytucja jak Europejskie Centrum Bajki wygląda nieprofesjonalnie bez jakiegokolwiek zaplecza parkingowego. Dziennie przyjmujemy 650 gości. Są to grupy zorganizowane, które przyjeżdżają autokarami oraz turyści indywidualni poruszający się własnymi samochodami. W tym momencie jest to partyzantka, czyli parkujemy tam, gdzie się da - tłumaczy Karolina Kępczyk.

Dyrektor Europejskiego Centrum Bajki dodaje, że instytucja będzie szukała kolejnych gruntów, które mogłyby pełnić rolę parkingu. Jej zdaniem miejsce postoju dla kilkudziesięciu samochodów, które  powstanie na placu po byłym przedszkolu tylko w części rozwiąże problem.

Karolina Kępczyk przypomina, że w najbliższym czasie instytucja złoży również wniosek o unijną dotację na budowę Parku Bajki Polskiej. Inwestycja miałaby zostać zlokalizowana na 2-hektarowej działce w sąsiedztwie Centrum Bajki. Jej koszt szacowany jest na ok. 20 milionów złotych. 

W przyszłym tygodniu ma być również znana opinia Powiatowego Zarządu Dróg w Busku-Zdroju, co do zaproponowanego wariantu połączenia Europejskiego Centrum Bajki z docelowym parkiem, który miałby powstać po drugiej stronie ul. Karskiej. Dyrekcja ECB wnioskowała do rady gminy o wyłączenie odcinka drogi z ruchu, ale na to nie zgodzili się mieszkańcy. Obecnie brany pod uwagę wariant zakłada zaprojektowanie bezpiecznego przejścia przez jezdnię z uwzględnieniem sygnalizacji świetlnej. Ostateczną decyzję co do rozwiązania kwestii bezpiecznego przejścia turystów z jednej strony ulicy na drugą podejmie rada gminy.

Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie odwiedza rocznie ok. 180 tysięcy turystów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions