101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zmowa cenowa na rynku jabłek?

Data publikacji: 29.08.2017 17:54
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Marek Kwitek poseł Prawa i Sprawiedliwości

Marek Kwitek, poseł Prawa i Sprawiedliwości
Fot. Robert Felczak - Radio Kielce / Marek Kwitek, poseł Prawa i Sprawiedliwości

Nawet o 30 groszy za kilogram zmalała cena jabłek przemysłowych w skupach owoców. Jak informują nas anonimowo sadownicy - wczoraj i dziś niższe ceny ogłosiły zakłady przetwórstwa owocowego. W okolicach Sandomierza ceny spadły z 85 do 65 groszy.

Spadek cen zanotowano w różnych częściach kraju. Jak informuje branżowy portal e-sadownictwo.pl, cena jabłek zmieniła się w ciągu zaledwie kilku godzin.

„Jeszcze rano na skupach można było otrzymać za kilogram jabłek przemysłowych od 84 do 88 groszy. Niektórzy oferowali nawet 90 groszy” - czytamy w artykule.

Stanisław Stępniewski z firmy Ared przyznaje, że w jego zakładzie cena jabłek przemysłowych także zmalała. Obecnie waha się w granicach 65-70 groszy za kilogram.

- Poprzednia cena 80 groszy była za wysoka i owoce były w tej cenie niesprzedawalne - tłumaczy Stanisław Stępniewski.

Poseł PiS Marek Kwitek uważa, że mniejsze zbiory spowodowane tegorocznymi przymrozkami dawały szansę na dobrą cenę owoców na rynku. Sięgająca nawet 90 groszy za kilogram cena satysfakcjonowała rolników i mogła zrekompensować im straty spowodowane przymrozkami. Nagły, nieracjonalny spadek przypomina zmowę cenową - alarmuje poseł Marek Kwitek.

Parlamentarzysta rozmawiał już w tej sprawie z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz z wiceministrem rolnictwa Jackiem Boguckim.

Jutro Marek Kwitek skieruje pismo do UOKiK o podejrzenie zmowy cenowej. Jak podkreśla, w nowych zapisach ustawowych prezes urzędu ma mocniejsze narzędzia, by zareagować w takiej sytuacji. Poseł ma nadzieję, że postępowanie wyjaśniające sytuację na rynku jabłek zostanie wszczęte jeszcze w tym tygodniu.

Internetowe wpisy oburzonych sytuacją sadowników, sugerujące zmowę cenową pojawiają się też na forach branżowych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution