101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Bezpłatne przejazdy dla byłych opozycjonistów?

Data publikacji: 01.09.2017 11:32
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Autobusy ostrowieckiego MPK

Autobusy ostrowieckiego MPK
Fot. Teresa Czajkowska / Radio Kielce

Działacze opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane w czasach PRL będą prawdopodobnie jeździć za darmo komunikacją miejską w Kielcach. Radni maja podjąć decyzję w tej sprawie na najbliższej sesji.

Z wnioskiem o uczynienie gestu wobec  byłych opozycjonistów wystąpił poseł Bogdan Latosiński. To reakcja na nowelizację ustawy o osobach represjonowanych w okresie PRL. Mogą one liczyć między innymi na dodatek do emerytury w wysokości 400 złotych bez względu na dotychczasowy dochód.

Poseł Bogdan Latosiński uważa, że ustawa w sposób skromny, ale godny honoruje bohaterów, którzy narażali swoje zdrowie i życie w walce o wolną Polskę.

- Wielu z nich nie doczekało tej zmiany. Często, prześladowcy odpowiedzialni za represje żyli ponad stan, podczas gdy bohaterowie byli zwalniani z pracy i mieli problemy ze zdrowiem - dodaje.

Nowelizacja ustawy umożliwia także łatwiejszy dostęp do opieki medycznej. Jak podkreśla honorowy przewodniczący NSZZ Solidarność w kieleckim MPK dodatkową pomoc represjonowani mogą otrzymać również od samorządów.

- Wystąpiłem z wnioskiem do prezydenta Kielc o uhonorowanie tych osób przez udostępnienie im darmowych przejazdów komunikacją miejską. Są to osoby w podeszłym wieku, które w większości korzystają z autobusów, aby dostać się do lekarza - mówi.

Jak dodaje Bogdan Latosiński podobne rozwiązania funkcjonują już w innych miastach.

Pomysł uzyskał akceptację ratusza. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą radni. W Kielcach, z darmowych przejazdów komunikacją miejską może skorzystać około 40 osób, które posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej.

Michał Kita

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution