101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Wybierają najpiękniejszy wieniec. W Masłowie dziś Dożynki Wojewódzkie

Data publikacji: 03.09.2017 11:36
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

03.09.2017 Masłów. Dożynki wojewódzkie.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce / Masłów. Dożynki wojewódzkie

W Masłowie można oglądać obrzędy dożynkowe według tradycji z różnych powiatów województwa świętokrzyskiego. Odbywa się tam 17. edycja Świętokrzyskich Dożynek Wojewódzkich.

Wielkie święto rolników rozpoczęło się o godzinie 11.30 korowodem sprzed pomnika św. Jana Pawła II do kościoła parafialnego. Po mszy świętej i poświęceniu wieńców, goście przeszli w barwnym korowodzie na lotnisko w Masłowie.

Poza pokazami obrzędów, na scenie zaprezentują się też najlepsze ludowe kapele. Wojewoda świętokrzyski wręczy ministerialne, honorowe odznaki osobom zasłużonym dla rolnictwa. Wybrany zostanie też najpiękniejszy wieniec, który zaprezentuje nasz region na arenie ogólnopolskiej -  mówi Alojzy Sobura z Wojewódzkiego Domu Kultury, który odpowiada za program imprezy. Niezależnie od tego, kto wygra, wykonawcy wszystkich wieńców otrzymają nagrody pieniężne za trud włożony w ich przygotowanie. Tegoroczną niespodzianką będą pokazy Szwadronu Kawalerii, nawiązujące do tematyki wiejskiej.

Gmina Masłów od wielu tygodni przygotowuje się do organizacji Wojewódzkich Dożynek. Zabawa będzie się odbywać na ponad 15 ha lotniska - mówi wójt Masłowa Tomasz Lato. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom zabawy, organizatorzy współpracują m.in. z 5 jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej i z policją.

Dożynki są okazją do podsumowania zbiorów oraz podziękowania za całoroczny trud rolników - podkreśla marszałek Adam Jarubas. Uczestnicy święta dzielą się chlebem, pamiętając o tym, że do jego wypieku prowadzi długa, ciężka praca rolników. Jest to też okazją do usłyszenia bezpośrednio od rolników, jak oceniają zbiory i tegoroczną sytuację na różnych rynkach rolnych.

Tradycyjnie, dziś zostaną rozstrzygnięte wojewódzkie konkursy np. na najlepsze gospodarstwo ekologiczne lub agroturystyczne. O 20.00 wystąpi gwiazda wieczoru, Czerwone Gitary.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution