101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Kolejni elewi przejdą kurs na Bukówce

Data publikacji: 05.09.2017 15:30
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

05.09.2017 Kielce. Wcielenie elewów
Fot. Marzena Mąkosa - Radio Kielce / Wcielenie elewów

150 osób z całej Polski rozpoczyna kolejny turnus przygotowawczy do służby wojskowej. Kandydaci, którzy zgłosili się do Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce, najbliższe 4 miesiące spędzą w Kielcach, przygotowując się do służby wojskowej.

Jak mówi płk Wiesław Mitkowski, komendant Centrum, jest to już 8 turnus prowadzony przez kielecką jednostkę. Dzisiaj rekruci otrzymali mundury oraz przydział kwater, natomiast od jutra rozpoczynają intensywne szkolenie i naukę żołnierskiego rzemiosła.

– W ciągu najbliższych 4 miesięcy, elewów będzie obowiązywał ścisły porządek wojskowy, między innymi zaprawa o 6.10, niezależnie od pogody. Szkolenie będzie obejmować między innymi obsługę broni, znajomość sprzętu saperskiego i chemicznego. W ciągu najbliższych miesięcy, żołnierze zdobędą umiejętności, praktyczne zwiększające ich sprawność na polu walki- dodaje.

Jak podkreśla płk Mitkowski, do wojska coraz częściej zgłaszają się kobiety. Rozpoczynające się dzisiaj szkolenie jest pod tym względem rekordowe, ponieważ do odbycia służby zgłosiło się aż 48 kobiet.

Dla większości uczestników, szkolenie jest początkiem drogi do zawodowej kariery w wojsku. Jak podkreśla Piotr Nowicki, który przyjechał z Ciechanowa, służba w wojsku jest dla niego spełnieniem marzeń.

- Żołnierzem chciałem być od dziecka. Mundur jest dla mnie wyrazem dumy z możliwości bronienia swojej ojczyzny i jej granic - podkreśla.

Elewi po miesiącu intensywnych przygotowań złożą uroczystą przysięgę, którą zaplanowano na 29 września. Następnie kandydatów będzie czekać jeszcze trzymiesięczne szkolenie, po którym zakończą okres służby przygotowawczej.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2018 / Realizacja: dimax design & kita solution