101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Porozmawiajmy o zdrowiu - nowa propozycja RK

Data publikacji: 05.09.2017 16:28
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

dr Sławomir Okła
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Każdego roku lekarze ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wszczepiają ponad 50 protez głosowych pacjentom po zabiegach całkowitego usunięcia krtani. Stawia to nasz ośrodek w czołówce europejskiej jeśli chodzi o doświadczenie w tego rodzaju operacjach. Dla porównania podobną liczbę przeszczepów wykonuje się rocznie w całej Austrii lub Szwecji.

Jak podkreślił dr n. med. Sławomir Okła - kierownik Kliniki Otorynolaryngologii i Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO, który był gościem audycji Porozmawiajmy o zdrowiu jest to z jednej strony satysfakcja, natomiast bardziej martwi fakt, że do specjalistów wciąż zgłaszają się pacjenci w takiej fazie choroby, która nie pozwala na bardziej oszczędzające leczenie.

Co istotne protezy głosowe są wstawiane pacjentom przez specjalistów z ŚCO w trakcie operacji usunięcia krtani. To znacznie skraca czas powrotu do zdrowia i normalnego życia. W wielu innych ośrodkach w kraju pacjenci muszą czekać na wstawienie protezy głosowej pół roku od pierwszej operacji. Świętokrzyskie Centrum Onkologii przeprowadza takie operacje od 2001 roku i pomogło już blisko 700 pacjentom.

Więcej o nowatorskich metodach leczenia prowadzonych przez lekarzy z kliniki Otorynolaryngologii i Chirurgii Głowy i Szyi w audycji „Porozmawiajmy o zdrowiu”.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions