101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Rak szyjki macicy wciąż zabija zbyt dużo kobiet

Data publikacji: 06.09.2017 19:16
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Leszek Smorąg, specjalista ginekologii-położnictwa, Klinika Ginekologii oraz Zakład Epidemiologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Nowotwór wykryty we wczesnej fazie jest prawie całkowicie wyleczalny. O tym, że kobiety powinny regularnie wykonywać badania cytologiczne i mammograficzne mówi dr n.med. Leszek Smorąg – ginekolog onkolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Panie doktorze od lat przekonujemy kobiety, że powinny wykonywać badania profilaktyczne. Dlaczego nadal tak niechętnie korzystają z możliwości zadbania o swoje zdrowie?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie. Kobiety nieraz boją się wykonywać badania, bo myślą, że w ten sposób unikną problemu. Skoro nic mi nie jest, to po co się badać. To błędne myślenie. Nowotwór, który nie daje objawów dobrze się leczy. Kiedy już pojawią się widoczne objawy, często choroba jest tak zaawansowana, że szanse na jej skuteczne wyleczenie zdecydowanie maleją. Im szybciej panie sobie to uświadomią, tym łatwiej będzie nam lekarzom im pomóc. Proszę pamiętać, że w Polsce każdego dnia z powodu raka szyjki macicy umierają 4 kobiety. W zeszłym roku w województwie świętokrzyskim 87 kobiet usłyszało diagnozę, że ma inwazyjnego raka szyjki macicy. Niestety 36 z tych pań zmarło. W dzisiejszych czasach, w dobie tak intensywnego rozwoju medycyny w dziedzinie leczenia raka szyjki macicy w ogóle do takiej sytuacji nie powinno dojść.

Badanie cytologiczne to zaledwie kilkanaście minut w gabinecie.

Dokładnie tak. Badanie nie jest bolesne. Przypomina nieco badanie ginekologiczne. Kobieta ma zakładany wziernik i za pomocą jednorazowej szczoteczki przeszkolona położna pobiera materiał z szyjki macicy. To wszystko.

Parę minut a może zdecydować o naszym zdrowiu i życiu.

Tak. Nowotwór szyjki macicy rozwija się wiele lat, dlatego regularność badań profilaktycznych może nas przed nim uchronić.

Jak często należy wykonywać takie badania?

Z bezpłatnych badań cytologicznych w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach NFZ w ciągu ostatnich 3 lat.

Jak jest w przypadku mammografii ?

Z bezpłatnych badań mogą skorzystać panie w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii w ramach NFZ.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions