101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ostrożnie z lekami. Niepożądane efekty mogą odbić się na naszym zdrowiu

Data publikacji: 07.09.2017 17:57
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Dr Marek Jędrzejczak
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Polska jest krajem, który znajduje się w czołówce europejskiej jeśli chodzi o kupowanie i spożywanie leków. Polacy sięgają najchętniej po środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. O skutkach takich działań rozmawiamy z doktorem farmacji Markiem Jędrzejczakiem – kieleckim farmaceutą.

Zbliża się sezon jesienny. Aura będzie sprzyjała przeziębieniom oraz innym schorzeniom. Zaczniemy brać leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe a także te na przeziębienie. Często będziemy robić to na własną rękę bez konsultacji z lekarzem. Czy takie postępowanie może być niebezpieczne dla naszego zdrowia ?

Wszystko co robimy bez zachowania rozsądku może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Środki przeciwbólowe, które najczęściej zażywają Polacy zawierają paracetamol, rzadziej pyralgina czy inne. To jest niepokojące, bo wszystkie te środki zawierają działanie ogólnoustrojowe i dają niepożądane efekty – czasami po latach, a czasami po kilku miesiącach. Te działania doprowadzają do schorzeń przewlekłych. Należy pamiętać, że 17% przyjęć do szpitali jest spowodowanych przyjmowaniem przez pacjentów różnych leków.

Panie doktorze zażywamy leki, bo są dostępne bez recepty, szybko nam pomogą i będziemy mogli normalnie funkcjonować.

Często sięgamy po te same środki, podobnie działające. We wszystkich lekach przeciwbólowych występuje paracetamol lub aspiryna, ale są też środki psychoaktywne na przykład pseudoefedryna, kodeina. Są związki obkurczające drobne naczynia krwionośne. W takich wypadkach musimy wiedzieć, że obkurczają nam nie tylko naczynia w nosie gdy mamy katar, ale także w całym naszym organizmie. Dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze, a takich jest w Polsce ponad 9 milionów, bywa to czasami bardzo niebezpieczne, bo te leki mogą znacznie ciśnienie podnieść. Trzeba powiedzieć, że te wspomniane leki to środki o działaniu objawowym. Zażywamy je i na jakiś czas przechodzi, ale nie usuwamy przyczyny. Na przykład ssiemy tabletkę na ból gardła, bo jest tam trochę lignokainy - środka znieczulającego miejscowo. Środki objawowe powinny być brane pod kontrola lekarza.

Czy leki, które zażywamy mogą wzajemnie się wykluczać i czynić szkody w naszym organizmie?

One nie tylko się wykluczają, ale dochodzi do różnych interakcji między nimi. Mogą na przykład nasilać swoje działania. I tak leki przeciwzapalne nasilają działanie kodeiny. Dodajmy jeszcze to, że kupujemy leki przeciwbólowe lub na przeziębienie bez konsultacji z lekarzem, a na co dzień zażywamy leki na inne schorzenia przewlekłe. To może być naprawdę niebezpieczne dla naszego organizmu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions