101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Święto Jabłka w Obrazowie. Poseł PiS: większe szanse na eksport owoców

Data publikacji: 10.09.2017 17:47
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Europejskie Święto Jabłka

Europejskie Święto Jabłka
Obrazów. 10.09.2017 / Fot. Urząd Gminy w Obrazowie

W Obrazowie odbywa się Europejskie Święto Jabłka. Po mszy świętej korowód przeszedł na teren placu targowego, gdzie odbyła się część obrzędowa dożynek sadowniczych.

W przemówieniu okolicznościowym poseł PiS Marek Kwitek przypomniał o pomocy rządowej dla sadowników poszkodowanych w wyniku wiosennych przymrozków. Jest to kwota 2 tysięcy do hektara - pod warunkiem, że szkody objęły 70 procent danej uprawy. Poseł stwierdził, że ta kwota na pewno nie wyrówna strat, ale nigdy nie było tak wysokiej pomocy ze strony państwa dla poszkodowanych sadowników. We wcześniejszych latach były to kwoty od 300 do 800 zł do hektara. Zdaniem posła Marka Kwitka nasi sadownicy powinni wykorzystać fakt, że w Europie jest w tym roku o 25 procent jabłek mniej. To stwarza dodatkowe szanse na eksport tych owoców.

W tym roku powiat sandomierski będący drugim w Polsce po grójeckim zagłębiem sadowniczym został mocno dotknięty przez wiosenne przymrozki. Średnio straty na tym terenie wyniosą około 50 procent. Są gminy, szczególnie te nadwiślańskie, gdzie szkody w jabłkach wahają się od 80 do 100 procent. W powiecie sandomierskim najmniej pod tym względem ucierpiała gmina Obrazów.

Europejskie Święto JabłkaObrazów. 10.09.2017 / Fot. Urząd Gminy w Obrazowie

Jak powiedział Damian Spiegel- gospodarz tegorocznego Europejskiego Święta Jabłka, w jego sadzie plony będą porównywalne do ubiegłorocznych. Ocenia je jako niezłe. Zadowalająca jest również cena jabłek przemysłowych, która wynosi ok. 80 groszy za kg.

Podczas święta można degustować potrawy przygotowane przez koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i gminy. Na stoisku Stowarzyszenia „Pokolenia Chwałki" częstowano m.in. żurkiem, kaszanką z kapustą oraz chlebem ze smalcem. Prezes Stowarzyszenia Anna Tybon stwierdziła, że impreza w Obrazowie stwarzają możliwość zaprezentowania swojego dorobku, ma także wymiar integrujący środowisko lokalne.

Gwiazdami Europejskiego Święta Jabłka jest m.in. Stachursky i zespół Piękni i Młodzi.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution