101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielce upamiętniły ataki na World Trade Center

Data publikacji: 11.09.2017 14:01
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
11.09.2017 Kielce. Uroczystości pod pomnikiem Homo Homini w 16. rocznicę ataków terrorystycznych na  wieże World Trade Center.

11.09.2017 Kielce. Uroczystości pod pomnikiem "Homo Homini" w 16. rocznicę ataków terrorystycznych na wieże World Trade Center.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Kielcach w szesnastą rocznicę ataków na wieże World Trade Center odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary zamachów terrorystycznych.

Delegacje parlamentarzystów, władz samorządowych, sił zbrojnych, służb mundurowych oraz organizacji i stowarzyszeń złożyły pod pomnikiem Homo Homini wieńce i wiązanki. Odmówiona została wspólna modlitwa.

Prezydent Kielc, Wojciech Lubawski powiedział, że obowiązkiem całego świata jest pamięć o bezbronnych, niewinnych ofiarach aktów nienawiści i terroru. Zwrócił także uwagę, że terroryzm nie skończył się 11 września, wciąż jest obecny i niestety stale się nasila.  

- Ci, którzy zginęli zasłużyli na taką pamięć, aby ich śmierć nie była bezsensowna. Po to aby chronić nas samych i kolejne pokolenia przed wojną światową, której jesteśmy świadkami.  Musimy o tym głośno mówić i oddawać hołd ofiarom terroryzmu. Kielce są przykładem gdzie będziemy o tym pamiętać - powiedział prezydent.

Walter Braunohler  konsul USA w Krakowie - stwierdził, że Polacy i Amerykanie stali ramię w ramię, gdy wolność była zagrożona. Tą solidarność szczególnie było czuć po zamachach 11 września. Jego zdaniem, w momencie tragedii Amerykanie szukali wsparcia u siebie, ale też na arenie międzynarodowej. Żaden inny kraj nie odpowiedział tak zdecydowanie jak Polska.

Senator Krzysztof Słoń stwierdził, wspominając ofiary terroryzmu, że w Polsce  możemy czuć się bezpiecznie. Dzięki działaniom rządu, nie jesteśmy narażeni na ataki. Polityk ma nadzieję,  biorąc pod uwagę nasilającą się aktywność terrorystyczną, że cywilizacja zachodnia do której należy także Polska skutecznie się obroni. 

Przypomnijmy, że na skutek serii czterech ataków terrorystycznych przeprowadzonych 11 września 2001 roku na terytorium Stanów Zjednoczonych, śmierć poniosło blisko 3000 osób.

Kielecki pomnik Homo Homini - odsłonięty w 2006 r., w piątą rocznicę ataku na World Trade Center. Przedstawia dwa przewracające się na siebie wieżowce. Umieszczono na nim nazwy miejsc, w których doszło do aktów terroru, m.in.: Londyn, Madryt, Biesłan i Bali. Najnowsze tabliczki upamiętnia ofiary ataków terrorystycznych z tego roku z Manchesteru, Teheranu i Londynu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution