101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Nietypowa wystawa w Archiwum Państwowym w Kielcach

Data publikacji: 11.09.2017 15:18
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Kultura
Komentarze

11.09.2017 Kielce. Wystawa w Archiwum państwowym - "Znane i mniej znane ziemi kieleckiej". Tablice ze stadniny w Michałowie.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Znane produkty i surowce pochodzące z Ziemi Kieleckiej będzie można obejrzeć w Archiwum Państwowym w Kielcach. Instytucja przygotowuje wystawę z okazji Powszechnego Zjazdu Archiwistów Polskich, który odbywa się co 5 lat i po raz pierwszy zostanie zorganizowany w Kielcach.

Ekspozycja pt „Znane i mniej znane Ziemi Kieleckiej” będzie składała się z dwóch części. Pierwsza, złożona z 40 plansz będzie dostępna od jutra na kieleckim Rynku. - Na starych fotografiach będzie można zobaczyć np. popularnego w kraju i za granicą Stara - zapowiada Wiesława Rutkowska, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach.

Dwa powstałe w Starachowicach pojazdy brały udział np. w Rajdzie Paryż-Dakar w 1988 roku. Ciężarówki jeździły także na ekspedycje naukowe np. do najgłębszej jaskini świata w Pirenejach.
Ważnym regionalnym produktem jest też świętokrzyski marmur. Była z nich wykonana np. pierwsza Kolumna Zygmunta, która przetrwała 242 lata.

Drugą część wystawy będzie można oglądać od 18 września w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach. Zostaną na niej pokazane konkretne przedmioty i surowce oraz związane z nimi ciekawostki, pochodzące z  20 instytucji oraz ze zbiorów prywatnych. - Będzie m.in. porcelana ćmielowska, pralka „Frania”, motocykl SLH z 1938 roku i ostatnia polska szabla bojowa „Ludwikówka” - dodaje Wiesława Rutkowska.

Taką szablę otrzymał od zakładu SHL generał Edward Rydz-Śmigły z okazji nominacji na Marszałka Polski. Będą też eksponaty z zakładów Mesko, np. przeciwpancerny pocisk rakietowy „Malutka” oraz dawne sprzęty domowe, np. sokowirówki i miksery. Wiele z tych produktów nie jest kojarzonych z Ziemią Kielecką.

Wystawę obejrzą m.in. uczestnicy Powszechnego Zjazdu Archiwistów Polskich, który rozpocznie się w Kielcach 20 września. Swój udział w tym wydarzeniu zapowiedziało ponad 700 osób  z Polski, Węgier, Czech, Litwy, Rosji i Kataru. - Tematyka będzie związana m.in. z archiwizacją dokumentów elektronicznych, które wypierają dokumentację papierową - mówi Wiesława Rutkowska. Archiwiści muszą być przygotowani na przyjmowanie i właściwe wieczyste przechowywanie dokumentów w formie cyfrowej.

VII Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich odbędzie się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Poprzednie spotkania odbywały się m.in. we Wrocławiu, Krakowie i Szczecinie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions