101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie lekceważmy próchnicy mleczaków

Data publikacji: 11.09.2017 21:13
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Joanna Zemlik, wojewódzki konsultant ds. stomatologii
Fot. Radio Kielce

Próchnica zębów mlecznych to choroba. Niewielu rodziców zdaje sobie z tego sprawę, wychodząc z założenia, że zębów mlecznych nie ma sensu leczyć, bo i tak wypadną. O próchnicy zębów mlecznych rozmawialiśmy na antenie Radia Kielce z dr nauk o zdrowiu Joanną Zemlik – specjalistą stomatologii dziecięcej.

Prawda jest brutalna: od stanu zębów mlecznych zależy stan zębów stałych. Jeśli więc zaniedbamy leczenie próchnicy zębów mlecznych, dziecko będzie miało olbrzymie problemy z zębami w późniejszym wieku. Może mieć również źle rozwiniętą kość żuchwy, wady zgryzu, a w późniejszym okresie zwyczajne braki w uzębieniu.

Pani doktor dlaczego wciąż tyle dzieci cierpi na próchnicę zębów mlecznych?

Trudno znaleźć dobrą odpowiedź. Od lat przekazujemy informacje jak ważna jest higiena jamy ustnej dzieci i dbanie o zęby już od pierwszego roku życia. Wśród wielu dorosłych niestety wciąż panuje przekonanie, że zębów mlecznych nie warto leczyć, bo i tak wypadną. Niektórzy nawet myślą, że zaatakowane przez próchnicę mleczaki nie bolą. Zarówno jedna jak i druga teza nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Zepsute zęby należy koniecznie wyleczyć. Rozwijająca się próchnica nie tylko prowadzi do wyniszczenia całego zęba i zakażenia sąsiednich ,ale osłabia także późniejsze zęby stałe. Co do bólu to także należy pamiętać, że chore zęby , nawet mleczne bolą. Dzieci odczuwają ból i dyskomfort podczas jedzenia i rozdrabniania pokarmów, ale także picia gorących i zimnych napojów.

Kiedy powinniśmy pójść z dzieckiem po raz pierwszy do dentysty?

Najlepiej pod koniec pierwszego roku życia dziecka, kiedy w buzi są już pierwsze ząbki. Chodzi o to, by dziecko przyzwyczajało się do wizyt u stomatologa i w przyszłości traktowało je jako coś zupełnie normalnego.

Jak dobierać pastę do zębów dla dziecka?

Zasada jest bardzo prosta. Zawsze kupujemy pastę dostosowaną do wieku dziecka. Są trzy przedziały: od 0-6 lat, 6-12 i powyżej 12 lat. Nie może być sytuacji, w której wszyscy domownicy, w tym dzieci i dorośli stosują jedną pastę.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution