101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Patron Jędrzejowa zostanie świętym?

Data publikacji: 12.09.2017 15:24
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Archiopactwo Cystersów. Relikwie bł. Wincentego Kadłubka
Jędrzejów. 12.09.2017 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Ojciec Grzegorz Brodacki z archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie poleciał do Rzymu, aby jako postulator prowadzić proces kanonizacyjny błogosławionego Wincentego Kadłubka.

Jak mówi ojciec Jan Strumiłowski przeor klasztoru to przełomowy moment w procesie. Chodzi o to, aby na miejscu korzystając m.in. z archiwów watykańskich zebrać wszystkie ważne i potrzebne dokumenty, opracować je i przekazać Kongregacji ds. Kultu Bożego. To konieczna ścieżka na drodze procesu kończącego się ogłoszeniem danej osoby świętym i wyniesieniem jej na ołtarze. Jak mówi przeor proces potrwa minimum 5 lat, i ma nadzieję że po tym czasie będziemy mieli kolejnego świętego.

Zdaniem ojca Jana Strumiłowskiego z roku na rok wzrasta kult związany z błogosławionym, co ma zasadnicze znaczenie w procesie kanonizacyjnym. Jest także bogata dokumentacja świadectw cudów, które miały mieć miejsce za wstawiennictwem Wincentego Kadłubka.

Postulatorem badającym dokumenty dotyczące kanonizacji bł. Wincentego Kadłubka na miejscu w Polsce jest ojciec Ignacy Rogusz z Opactwa Cystersów w Szczyrzycu.

W Jędrzejowie znajduje się kaplica błogosławionego Wincentego Kadłubka, gdzie znajduje się trumienka z jego relikwiami. Biskup Wincenty Kadłubek do Jędrzejowa przybył w 1218 r. Jako skromny mnich spędził tu kilka lat pisząc ostatnią część „Kroniki Polskiej”. W przyszłym roku Jędrzejów będzie świętował okrągłą rocznicę 800-lecia przybycia Wincentego Kadłubka do klasztoru.

Od 1 stycznia 2016 roku błogosławiony jest patronem Jędrzejowa. Od tego czasu również kościół klasztorny w Jędrzejowie ma tytuł sanktuarium diecezjalnego bł. Wincentego Kadłubka.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions