101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Porozmawiajmy o zdrowiu: angioplastyka

Data publikacji: 12.09.2017 15:49
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Radosław Bartkowiak, kardiolog, Świętokrzyskie Centrum Kardiologii w Kielcach
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Co roku z ich powodu umiera ponad 380 tys. osób. To tak jakby zmarli niemal wszyscy mieszkańcy Szczecina.

Na szczęście dzięki rozwojowi kardiologii interwencyjnej w ciągu ostatnich lat umieralność maleje. 

Jednym z najpowszechniejszych zabiegów kardiologicznych ratujących życie pacjentów jest angioplastyka wieńcowa. Po raz pierwszy taki zabieg został przeprowadzony 40 lat temu. Obecnie angioplastykę, znacznie udoskonaloną, przeprowadza się w wielu ośrodkach w kraju. W samym Świętokrzyskim Centrum Kardiologii lekarze wykonują rocznie kilka tysięcy takich zabiegów.

Angioplastykę stosuje się w leczeniu pacjentów z chorobą wieńcową, czyli obecnością miażdżycowych zwężeń tętnic wieńcowych. Zabieg wykonuje się przezskórnie. Polega na cewnikowaniu tętnic wieńcowych. W regionie każdy pacjent, u którego stwierdzono ostry zawał serca ma wykonywaną angioplastykę w ciągu 2 godzin. Dzięki temu umieralność z powodu zawałów spadła z 20 do 2 procent.

O najciężej pracującym mięśniu naszego ciała czyli o sercu oraz postępach we współczesnej kardiologii mówiliśmy w audycji Porozmawiajmy o zdrowiu.

Gościem programu był dr n.med. Radosław Bartkowiak - z I Kliniki Kardiologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, przewodniczący kieleckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Posłuchaj audycji:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions