101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Ponad 150 mln zł dotacji na termomodernizację

Data publikacji: 12.09.2017 16:14
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pieniądze
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Będzie cieplej, oszczędniej i nowocześniej w szkołach, przedszkolach oraz ośrodkach zdrowia i kultury w województwie świętokrzyskim. W całym regionie wykonanych zostanie 58 termomodernizacji za ponad 190 milionów złotych, z czego prawie 152 miliony złotych to unijne dotacje.

Inwestycje mają przyczynić się do ochrony środowiska i przynieść oszczędności w ogrzewaniu. Po wykonaniu prac utrzymanie budynków będzie tańsze od 25 do nawet 80%.

Jedna z większych dotacji, wynosząca 13 mln złotych trafi do Starachowic.

- Termomodernizacja obejmie tam dwa przedszkola miejskie, kompleks szkolno-przedszkolny na os. Południe i szkołę podstawową nr 9 - informuje Marek Materek, prezydent Starachowic.

Budynki zostaną ocieplone, a instalacja elektryczna i centralnego ogrzewania będą wymienione. Zamontowane zostaną też kolektory słoneczne oraz nowe drzwi i okna. Dzieci odczują zmiany, bo w niektórych szkołach jest obecnie przeciekający dach lub zniszczona instalacja grzewcza. W związku z planowanymi pracami rok szkolny w placówkach objętych pracami zostanie skrócony do czerwca. Ekipy budowlane będą miały 3 miesiące na wykonanie prac. 

W gminie Końskie warunki poprawią się m.in. w 3 szkołach podstawowych w Kazanowie, Modliszewicach i Rogowie. Z kolei w Nowej Słupi termomodernizacja za ponad 5 milionów złotych obejmie 6 budynków.

- Dzięki temu gmina będzie wydawać na ich utrzymanie o ok. 60% mniej, niż obecnie - mówi wójt Andrzej Gąsior.

Prace obejmą m.in. przedszkole i Zespół Szkół w Rudkach, klub sportowy i gminny ośrodek kultury. Większość tych budynków nie była odnawiana od lat. Remont, dzięki któremu budynki będą bardziej energooszczędne wpisuje się w proekologiczne działania gminy Nowa Słupia, związane z rozwojem turystyki.

Niektórzy samorządowcy obawiają się, że napięte terminy i trudności w przetargach utrudnią im realizację inwestycji w wymaganym terminie. Podobne obawy ma marszałek Adam Jarubas. Na rynku brakuje wykonawców, co skutkuje wyższymi kosztami przetargów. Marszałek ma nadzieję, że nie doprowadzi to do sytuacji, w której przyznane dotacje byłyby za niskie na realizację inwestycji.

Wszystkie inwestycje, na które samorządy dostały dofinansowanie muszą być wykonane do końca 2018 roku.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions