101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Platforma krytykuje plany przekazania działek w centrum dla WOT

Data publikacji: 12.09.2017 17:02
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. Konferencja prasowa PO. Na zdjęciu  Michał Braun Joanna Winiarska Paweł Zalewski i Wiktor Pytlak

Kielce. Konferencja prasowa PO. Na zdjęciu : Michał Braun, Joanna Winiarska, Paweł Zalewski i Wiktor Pytlak
Kielce. 12.09.2017 / Fot. Michał Kita / Radio Kielce

Platforma Obywatelska krytycznie odnosi się do planów ratusza o przekazaniu gruntów pod siedzibę Wojsk Obrony Terytorialnej w Kielcach. Zdaniem przedstawicieli partii, ta decyzja nie była dostatecznie konsultowana z mieszkańcami.

Na najbliższej sesji rady miasta, w czwartek 14 września, radni mają decydować o przekazaniu byłej siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, przy ulicy Mielczarskiego oraz gruntów przyległych należących do Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni i Usług Komunalnych, dla MON. Radni PO zapowiadają, że będą wnioskować za odroczeniem tej decyzji. 

Jak stwierdził na spotkaniu z dziennikarzami Paweł Zalewski, komisarz PO, jest to przykład decyzji politycznej.

- Radni, którzy chcą się przypodobać ministrowi obrony narodowej, w sposób niewłaściwy dysponują majątkiem miasta, w dodatku z pominięciem zdania mieszkańców - dodaje.

Radna PO Joanna Winiarska zastanawia się, czy taka decyzja będzie korzystna dla Kielc.  

- Aby te tereny przekazać miasto musi je zakupić, być może korzystniejszym byłoby wystawienie tych gruntów na sprzedaż - mówiła.

Zdaniem Michała Brauna, pełnomocnika komisarza świętokrzyskiej PO,  zwłaszcza teren po targowisku jest atrakcyjny dla deweloperów.

- Działka znajduje się praktycznie w centrum miasta, a mimo to brakuje na nią pomysłu, jest miejscem zupełnie zapomnianym. W przeszłości pojawiła się już projekt budowy ”nowego miasta”, po drugiej stronie torów, jednak nie został on zrealizowany - dodaje.

Zdaniem Filipa Pietrzyka, dyrektora Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji inwestycja nie obciąży miejskiego budżetu, ponieważ miasto odkupi nieruchomości od własnych spółek, a płatność zostanie rozłożona na wiele lat, co dodatkowo zniweluje koszty.

Jak dodaje Filip Pietrzyk ulokowanie dowództwa i sztabu brygady WOT w stolicy województwa świętokrzyskiego wiąże się z licznymi korzyściami.

- Niezależnie od tego jak każdy z nas patrzy na ideę wojsk obrony terytorialnej jej lokalizacja będzie dużym zastrzykiem gotówki z budżetu centralnego. Powstaną nowe etaty, które dadzą zatrudnienie a ponadto nie obciążą miejskiej kasy, to jest coś o co należy walczyć - dodał.

W przeszłości przedstawiciele MON dwukrotnie oglądali tę nieruchomość i potwierdzali swoje zainteresowanie, ale MPEC jako spółka miejska nie mógł podjąć decyzji o darowiźnie. Stąd decyzja o zakupie przez miasto.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution