101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Będzie nowe święto państwowe? W dzień rocznicy pacyfikacji Michniowa

Data publikacji: 12.09.2017 18:05
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Maria Zuba, poseł PiS
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

W sejmie trwają ostatnie prace nad projektem ustawy o uchwaleniu nowego święta. Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ma być hołdem dla mieszkańców polskich wsi za ich patriotyczną postawę̨ w czasie II wojny światowej. Nowe święto ma być obchodzone w rocznicę pierwszej pacyfikacji Michniowa z 12 lipca 1943 roku.

Jak tłumaczy Maria Zuba, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, święto ma na celu oddać hołd wszystkim, którzy angażowali się w obronę ojczyzny i ponieśli największą cenę w walce o wolność.

- Bez względu na miejsce zamieszkania, mieszkańcy wsi brali aktywny udział w działaniach zbrojnych, za co często płacili ofiarą własnego życia - podkreśliła.

Ponadto, posłanka podkreśla istotną rolę wsi świętokrzyskich, które mimo grożących represji nie bały się wspierać wojska polskiego i partyzantów, czego dowodem jest między innymi wsparcie okazane żołnierzom majora Henryka Dobrzańskiego Hubala czy żołnierzom Zgrupowania AK Ponurego - Nurta.

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, po raz pierwszy może być obchodzony 12 lipca przyszłego roku. Maria Zuba wyraziła nadzieję, że obchody tego święta zbiegną się z oddaniem do użytku powstającego w Michniowie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej.  

- Przeżywanie tego święta w tym szczególnym miejscu, podkreślą znaczenie ofiary mieszkańców  Michniowa nie tylko w skali województwa, ale również w skali kraju - dodała Maria Zuba.

Data 12 lipca zbiega się z dniem pierwszej pacyfikacji Michniowa oraz apogeum mordów na ludności wiejskiej na Kresach Wschodnich, co podkreśla wymiar krajowy tego święta.

Projekt ustawy o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskich przygotowała komisja Kultury i Środków przekazu. Jutro odbędzie się debata nad projektem w sejmie. Natomiast w piątek 15 września według porządku obrad posłowie będą głosować nad uchwaleniem święta.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions