101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

PAKS do likwidacji. Będzie protest u wojewody

Data publikacji: 12.09.2017 21:54
Autor: Tomasz Piwko / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Spotkanie w sprawie przyszłości PAKS
Starachowice. 12.09.2017 / Fot. Tomasz Piwko / Radio Kielce

Załoga i pacjenci Polsko - Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach będą w najbliższy piątek protestować przed siedzibą Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego przeciw likwidacji placówki. Jak już informowaliśmy, PAKS nie zakwalifikowały się do sieci szpitali, a to oznacza, że od 1 października przestaną być finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

We wtorek około 300 osób obawiających się o przyszłość Polsko - Amerykańskich Klinik Serca wzięło udział w spotkaniu, w którym miała uczestniczyć wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Jednak z przyczyn służbowych nie mogła się pojawić w Starachowicach. Obecna na rozmowach Diana Głownia, rzecznik wojewody odczytała list informujący zainteresowanych, że Kliniki Serca nie spełniły ustawowych kryteriów, w związku z czym znalazły się poza siecią szpitali. Jak dodała, wojewoda nie posiada żadnych kompetencji pozwalających do kwalifikowania lecznic do sieci.

Protestujący domagają się, aby NFZ ogłosił niezwłocznie konkurs w zakresie kardiologii i chirurgii naczyniowej dla powiatu starachowickiego i skarżyskiego, ponieważ te świadczenia są obecnie wykonywane w PAKS-ie.

Jak powtórzył dyrektor PAKS-u, dr Grzegorz Dzik, jeżeli kliniki nie będą miały finansowania nie będą leczyć pacjentów.

Starosta Danuta Krepa podkreśliła, że placówka powinna pozostać w Starachowicach dla dobra pacjentów powiatu starachowickiego i ościennych powiatów świadcząc usługi na wysokim poziomie.

Kliniki serca istnieją od 2008 roku. Na oddziałach: kardiologicznym i chirurgii naczyniowej rocznie hospitalizowanych jest około 4 tysięcy pacjentów. Natomiast w poradniach udzielnych jest około 12 tysięcy konsultacji.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions