101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie żyje biskup Kazimierz Ryczan

Data publikacji: 13.09.2017 08:41
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Bp Kazimierz Ryczan

Bp Kazimierz Ryczan
Fot. Radio Kielce

Dziś w nocy zmarł biskup kielecki Kazimierz Ryczan. Był ordynariuszem diecezji kieleckiej w latach 1993-2014.

Bp Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy koło Przemyśla. Uczył się w szkole podstawowej w Żurawicy, a potem w II Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu.

W 1956 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Musiał przerwać studia w celu odbycia dwuletniej służby wojskowej. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1963 roku z rąk biskupa Franciszka Bardy. Posługiwał w parafii w Szebniach i w Rzeszowie, a następnie został skierowany na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1976 r. został pracownikiem naukowym. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. Rok później został prodziekanem Wydziału Teologii KUL, jednak nie podjął tej funkcji, ponieważ 17 lipca 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem Diecezji Kieleckiej.

Sakrę biskupią otrzymał z rąk kardynała Franciszka Macharskiego oraz arcybiskupa Edwarda Nowaka i biskupa Mieczysława Jaworskiego. Ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach miał miejsce 11 września 1993 roku. Jego dewiza biskupia brzmiała: „W więzach wspólnoty”.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcje członka Rady Stałej, członka Rady Naukowej oraz delegata KEP ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Dekretem ks. bp Kazimierza Ryczana powołano ponad 20 nowych parafii w diecezji kieleckiej. Powstało też wiele misji zagranicznych, m.in. parafia w Kazachstanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Biskup Kazimierz Ryczan osobiście poświęcił kościoły wybudowane tam przez misjonarzy z diecezji kieleckiej.

Wspierał też dynamiczny rozwój placówek Caritas i dzieł charytatywnych. Podczas jego posługi nastąpiła reaktywacja szkolnictwa katolickiego w diecezji.

Biskup Kazimierz Ryczan był wielokrotnie odznaczany. W 2009 otrzymał z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złoty Medal za Długoletnią Służbę. Nadano mu też tytuł honorowego obywatela Kielc. Został także przyjęty w poczet członków Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie w randze Komandora z Gwiazdą.

W 2014 roku ks. bp Kazimierz Ryczan w związku z ukończeniem 75. roku życia złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z posługi ordynariusza diecezji kieleckiej i przeszedł na emeryturę.

Od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą, ale nadal w miarę możliwości aktywnie uczestniczył w życiu diecezji, sprawując mszę podczas ważnych uroczystości. Wygłosił kazanie m.in. podczas ostatniej Niedzieli Palmowej w kieleckiej katedrze.

Posłuchaj kazania podczas ostatniej Niedzieli Palmowej:

Wywiad z Biskupem Ordynariuszem Kazimierzem Ryczanem - o wizycie Ad limina apostolorum. Przygotowany dla Diecezji Kieleckiej

Jubileusz Biskupa Ordynariusza Kazimierza Ryczana - cz. 1. Materiał przygotowany dla Diecezji Kieleckiej

Jubileusz Biskupa Ordynariusza Kazimierza Ryczana - cz. 2. Materiał przygotowany dla Diecezji Kieleckiej

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution