101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Wojciech Lubawski: Odejście biskupa to dla nas cios

Data publikacji: 13.09.2017 11:05
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Bp Kazimierz Ryczan nie żyje
Fot. Radio Kielce

- Odejścia biskupa jest dla mnie ciosem - powiedział Prezydent Kielc Wojciech Lubawski. - Miałem wielki zaszczyt parę dni temu go odwiedzić i pożegnać się z nim - dodał.

- Bp Kazimierz Ryczan był człowiekiem mocno wierzącym i mimo, że bardzo cierpiał, był pogodny, przyjmował cierpienie jako rzecz oczywistą, że trzeba zejść z tej ziemi. Do końca zgadzał się z tym, że jego czas kończy się - stwierdził prezydent.

Wspominając zmarłego przypomniał, że pierwszy raz spotkał się z biskupem zaraz po mianowaniu go na wojewodę 3 marca 1999. Wówczas były jego imieniny Kazimierza. Potem co roku spotykaliśmy się. Uświadomiłem sobie, że będąc wojewodą czy potem prezydentem - biskup nigdy mnie o nic nie prosił. To ja go raczej prosiłem o pewne rzeczy. Zawsze wysłuchiwałem się w to co mam do powiedzenia. Był partnerem w rozmowie. Ze względu na wiek traktowałem go trochę jak ojca- wspomina Wojciech Lubawski. Często pytałem się go, doradzałem co zrobić. Był mądrym człowiekiem i wielkim patriotą.

Z woli Watykanu otrzymał nominację do Kielc, ale stał się i czuł się kielczaninem. Kochał to miasto i fakt nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Kielc bardzo go cieszył i był z niego dumny.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions