101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Parlamentarzyści o zmarłym biskupie Kazimierzu Ryczanie

Data publikacji: 13.09.2017 11:11
Autor: Michał Kita , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

13.09.2017 Kielce. Senator Krzysztof Słoń wspomina biskupa Kazimierza Ryczana
13.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- To smutna i bolesna wiadomość dla całej świętokrzyskiej ziemi, odszedł nieodżałowany pasterz naszego kościoła - stwierdził poseł Krzysztof Lipiec.

- Biskup Kazimierz Ryczan umiał przeprowadzić świętokrzyską wspólnotę przez trudny czas reform ustrojowych w Polsce. Jego nauczanie przyczyniło się do tego, że ludzie umocnieni słowem, potrafili odnaleźć się w trudnej sytuacji. Będzie nam tego pasterza brakowało - powiedział Radiu Kielce poseł.

Lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, podkreślił, że kontakty z ks. biskupem były niezapomniane i niezwykle cenne. - Pierwszy raz spotkałem się z biskupem w 1995 roku, od tego czasu regularnie udawało nam się widywać. Dzisiaj wiadomość o jego śmierci przyjmuję z wielkim bólem - stwierdził Krzysztof Lipiec.

Poseł Bogdan Latosiński z NSZZ Solidarność powiedział z kolei, że bp Kazimierz Ryczan to wielka postać Kościoła kieleckiego. - Był również wielkim orędownikiem świata pracy, którego był przyjacielem. Poznałem biskupa osobiście, był on zawsze osobą serdeczną i zatroskany o losy środowisk pracowniczych, aktywnie włączając się w próby rozwiązywania ich problemów - powiedział poseł.

- Po raz pierwszy spotkałem się z ks. biskupem w 2007 roku. Było to dla mnie wielkie wydarzenie, strajk załogi Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. To właśnie doskonała praca i doskonałe podejście księdza biskupa w tak dramatycznej dla nas sytuacji zwróciła moją uwagę – powiedział poseł.

Bogdan Latosiński wspomina, że to pierwsze spotkanie napełniło go wielką nadzieją. - Biskup powiedział wtedy, że sprawy zaszły za daleko. Nigdy nie można się różnić, można się nie zgadzać, ale trzeba szukać porozumienia. Ta dobroć, stanowczość i serce oddane tej sprawie księdza biskupa pozwoliła na dość szybkie porozumienie. To doświadczenie, które wtedy przeżyliśmy towarzyszy załodze MPK do dzisiaj – podkreślił Bogdan Latosiński.

Ponadto świętokrzyski parlamentarzysta zaznaczył, że biskup Kazimierz Ryczan bardzo często odwiedzał zajezdnie MPK i troszczył się o losy pracowników.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń, wspominając biskupa Kazimierza Ryczana stwierdził, że potrafił on zawsze stanąć w obronie tych, którzy byli prześladowani i uciemiężeni.

Ponadto parlamentarzysta podkreśla, że w ostatnim czasie wielokrotnie spotykał się z księdzem biskupem Kazimierzem Ryczanem.  

- To był bardzo trudny okres, ale ksiądz biskup wykazywał się bardzo dużą cierpliwością i chrześcijańskim podejściem do cierpienia. Myślę, że dla wielu mógł być wzorem jak zmagać się z chorobą - podkreślił senator Krzysztof Słoń.

Zdaniem senatora biskup Ryczan swoimi publicznymi wystąpieniami dawał świadectwo wielkiej wiary. Natomiast lata spędzone w Kielcach jako biskup kielecki były niezwykle udane.  

- To były też lata, kiedy ja wchodziłem w tą aktywność społeczno-polityczną i w mojej pracy ksiądz biskup mi towarzyszył. To była ojcowska obecność w moim życiu, również dlatego, że są z moim tatą rówieśnikami - podkreślił senator Krzysztof Słoń.

Biskup Kazimierz Ryczan potrafił powiedzieć o nawet najtrudniejszych sprawach i w swojej pracy był bezkompromisowy, a w pracy był zatroskany o losy ludzi i naszego narodu. - Ojczyzna była dla niego bardzo ważna. To był biskup patriota - podkreślił Krzysztof Słoń.

Czujemy ból gdy odchodzi ważna postać dla kościoła kieleckiego jak również całego województwa, podkreśla Jarosław Rusiecki, senator PiS, który  biskupa Kazimierza Ryczana poznał w okresie studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

- Zapamiętam go, jako człowieka który zawsze otaczany był studencką radością.  Był kimś, kogo mogłem określić jako ojca, służącego swoją mądrością i doświadczeniem - dodaje.

Biskup ordynariusz pozostanie także orędownikiem ludzi pracy będąc szefem związków zawodowych Solidarność na KUL-u. Jako duszpasterz ludzi pracy niósł pomoc dla wielu swoich kolegów i koleżanek z uczelni.

Jak podkreśla senator Jarosław Rusiecki w ostatnim czasie biskup dał przykład jak z godnością i męstwem znosić cierpienie dnia codziennego. Dla wszystkich wsłuchanych w homilie duszpasterza będzie to wielka strata.

- Biskup Kazimierz Ryczan był człowiekiem „Solidarności”, zarówno w aspektach pracowniczych jak i społecznych - powiedziała Maria Zuba, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

Jak podkreśliła, umiał nawiązywać kontakt z każdym,  kto potrzebował pomocy.

- W swej posłudze był zatroskany o losy  ojczyzny. Był mistrzem słowa, potrafił precyzyjnie i jasno wyrażać swoje myśli, czego dowodem były homilie głoszone w kieleckiej katedrze. Był zawsze zatroskany o losy Kielc, naszego województwa - powiedziała Maria Zuba. 

- Z wielkim podziwem obserwowałam jak biskup, przeżywa swoją chorobę. Pomimo cierpienia i bólu z pokorą przyjmował jej trudy. A ponadto w swoim cierpieniu potrafił sam często pocieszać swoich rozmówców - dodała Maria Zuba.

Marzena Okła - Drewnowicz, parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej, wspominając, zmarłego dziś biskupa Kaźmierza Ryczana, stwierdziła, że jego posługa była w pewnym sensie wyjątkowa.

- Był człowiekiem bardzo mocno zaangażowanym w życie religijne. Jak również żywo interesował się sprawami społecznymi i politycznymi, co nieraz mogło budzić kontrowersje. Jest to jednak kwestia indywidualnych ocen - zaznaczyła.

Posłanka Platformy dodała, że pomimo iż nie miała okazji utrzymywać z biskupem bliskich relacji zapamięta go jako osobę kulturalną i bardzo aktywną.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions