101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

- Piętnował złe zjawiska, nadużycia i nieuczciwość. Bp sandomierski o Kazimierzu Ryczanie

Data publikacji: 13.09.2017 12:21
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marcin Różyc / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Biskup Kazimierz Ryczan nie żyje. Wspomina go biskup Krzysztof Nitkiewicz
Sandomierz / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś w nocy zmarł bp Kazimierz Ryczan, ordynariusz diecezji kieleckiej w latach 1993-2014. Wspomina go ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Krzysztof Nitkiewicz.

Bp Krzysztof Nitkiewicz zwrócił w rozmowie z Radiem Kielce uwagę, że dzięki bliskości diecezji kieleckiej i sandomierskiej bardzo często spotykał się ze zmarłym biskupem Kazimierzem Ryczanem.

- Dzięki temu z bliska mogłem przyglądać się jego pracy - stwierdził sandomierski hierarcha. – Oczywiście on był z wykształcenia specjalistą od nauki społecznej kościoła. Interesowały go grupy zawodowe, robotnicy i sprawiedliwość społeczna. Jednak oprócz umiłowania do Boga mogliśmy zauważyć jego wielką miłość do ojczyzny – podkreślił Krzysztof Nitkiewicz.

Zdaniem sandomierskiego ordynariusza biskup Ryczan wyniósł miłość do Polski ze swojego rodzinnego domu. - Niektórzy zarzucali mu bezkompromisowość, ale jeśli się kocha naprawdę to nie ma miejsca na kompromisy. Dlatego w sposób jednoznaczny piętnował złe zjawiska, nadużycia czy nieuczciwość. Zachęcał do wychowania w duchu patriotycznym młodego pokolenia – podkreślił ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Zdaniem biskupa diecezji sandomierskiej zmarły bp Kazimierz Ryczan jednocześnie widział potrzebę ewangelizacji, czyli ożywienia Kościoła. Krzysztof Niktiewicz wspomina, że często spotykał zmarłego biskupa Kazimierza Ryczana na Świętym Krzyżu w trakcie pielgrzymek szkół katolickich. Była to inicjatywa ks. Biskupa Kazimierza Ryczana. W tego typu wydarzeniach uczestniczyły tysiące młodych ludzi.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions