101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Król patronem sandomierskiej szkoły

Data publikacji: 13.09.2017 17:07
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Król Kazimierz Wielki patronem Szkoły Podstawowej nr 2. Burmistrz Sandomierza Marek Bronkowski przekazuje sztandar na ręce dyrektor SP nr 2 Elżbiety Sobolewskiej.
Sandomierz. 13.09.2017 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

Szkoła Podstawowa nr 2 w Sandomierzu otrzymała imię króla Kazimierza Wielkiego. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele św. Józefa, a część oficjalną zorganizowano w siedzibie placówki. Tutaj odczytany został akt nadania imienia, ponadto przekazano sztandar ufundowany przez gminę. Uczniowie złożyli natomiast uroczyste ślubowanie.

Jak podkreśliła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Elżbieta Sobolewska, te wydarzenia są tym bardziej ważne, że odbywają się w roku jubileuszowym dla tej placówki, liczącej już 90 lat. Dodała, że podczas wyboru patrona szkoły, najważniejsze było to aby w ten sposób wyróżnić nie tylko postać historyczną, ale i zasłużoną dla Sandomierza. Przypomniała, że miasto wiele zawdzięcza królowi Kazimierzowi - to cały układ urbanistyczny starówki, bramy wjazdowe, z których została do dziś tylko jedna, mury obronne, kolegiata i zamek.  

Elżbieta Sobolewska powiedziała, że król Kazimierz Wielki będzie mieć wkrótce swoją izbę pamięci w szkole. Ponadto wyznaczony zostanie jeden dzień w roku, który obchodzony będzie jako święto patrona.

Uroczystości zakończył przemarsz barwnego korowodu uczniów i nauczycieli, ubranych w stroje z czasów kazimierzowskich.

Korowód przeszedł z siedziby szkoły, przez stare miasto na dziedziniec Zamku Królewskiego. Tutaj odbył się pokaz w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Szkoła Podstawowa nr 2 w Sandomierzu była dotąd bezimienna.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions