101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Studenci medycyny z Kielc podglądali lekarzy z USA

Data publikacji: 13.09.2017 18:11
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Kielce. UJK. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu.
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak w praktyce wygląda praca lekarza w szpitalu w Stanach Zjednoczonych obserwowali studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W lipcu na praktyki do Cleveland Clinic wyjechała trójka żaków z kierunku lekarskiego kieleckiej uczelni.

Monika Cywińska i Joanna Dziurzyńska były odpowiedzialne za pacjentów od momentu ich przyjęcia do szpitala po wizytę kontrolną. Pomagały też lekarzom przygotowywać chorych do operacji.

- Byliśmy odpowiedzialni za badania fizykalne, codzienne odwiedzanie pacjenta i upewnianie się, że wszystko jest w porządku. To było niesamowite doświadczenie, szczególnie prowadzenie wywiadów pod okiem oczywiście naszego profesora. Zarówno ten aspekt medyczny, jak i doskonalenie języka angielskiego. Dało mi to dużą dozę pewności siebie - mówiły studentki.

Jak dodaje Dariusz Cudzik, trzeci ze studentów, który miał praktyki w Clevelnad Clinic, duże wrażenie zrobiło na nim podejście amerykańskich lekarzy do pacjentów. Mają oni dużo więcej czasu na rozmowę z chorymi niż medycy w Polsce.

Studenci kierunku lekarskiego UJK wrócili z praktyk w szpitalach Stanów Zjednoczonych. Na zdjęciu - Dariusz Cudzik, Joanna Dziurzyńska, Monika CywińskaKielce. 13.09.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Pomysłodawcą praktyk w Stanach Zjednoczonych jest profesor Stanisław Głuszek, prorektor d.s. medycznych UJK. Wyjazd był możliwy dzięki wsparciu profesora Tomasza Roguli, który uczestniczy w kształceniu przyszłych lekarzy w Kielcach, ale pracował też w Clevelnad Clinic.

Profesor Głuszek jest przekonany, że zagraniczne wyjazdy przyszłych lekarzy pomogą im lepiej przygotować się do wykonywania tego zawodu.

Studenci kierunku lekarskiego UJK wrócili z praktyk w szpitalach Stanów Zjednoczonych. Na zdjęciu - prof. zw. dr hab. n. med. Stanisław GłuszekKielce. 13.09.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

- Im więcej ośrodków się zwiedzi, tym jest się bogatszym w doświadczenia. To pierwsza grupa, która była na zagranicznych praktykach, ale chcemy by w przyszłości również były takie wyjazdy. Myślimy również o powołaniu na przykład fundacji, która pomagałaby finansowo naszym studentom, chcącym praktykować w Stanach Zjednoczonych czy Europie Zachodniej - mówi prorektor.

UJK planuje również zaprosić do Kielc lekarza, który skończył studia w Stanach Zjednoczonych i specjalizuje się w dydaktyce medycznej. Dzięki temu studenci będą mogli więcej się nauczyć o funkcjonowaniu opieki zdrowotnej za oceanem.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions