101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

25-lecie sandomierskiej Caritas. „Nie można czekać aż potrzebujący przyjdą sami”

Data publikacji: 13.09.2017 18:54
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz
Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

- Caritas zmienił oblicze Sandomierza i całej diecezji. Pojawiają się nowe wyzwania, którym organizacja musi sprostać - powiedział ordynariusz diecezji sandomierskiej biskup Krzysztof Nitkiewicz na okoliczność jubileuszu 25-lecia powstania Caritas Diecezji Sandomierskiej. Uroczystości zakończyły się w środę. Wzięli w nich udział przedstawiciele różnych środowisk.

Zdaniem biskupa Nitkiewicza obecnie jest większa potrzeba wychodzenia do ludzi, nie można czekać, aż sami przyjdą, zapukają do drzwi z prośbą o pomoc. Trzeba szukać tych, którzy cierpią na różnego rodzaju niedostatki i nie chodzi tylko o potrzeby materialne, ale także o brak opieki, czy towarzystwa.

- Musimy dostrzec człowieka w różnych aspektach - dodał biskup Nitkiewicz.

Hierarcha uważa, że w działalności Caritas potrzebna jest teraz także większa troska o ludzi zagubionych w swoim życiu tj. więźniów, osoby wychodzące na wolność oraz uzależnione.

- Rolą Caritas powinno być ponadto uświadamianie ludzi wierzących, że nie wystarczy tylko chodzić do Kościoła, przyjmować sakramenty i modlić się. Nie można żyć połową Ewangelii , wiara wyraża się w uczynkach - stwierdził biskup ordynariusz.

Hierarcha zauważa też znaczenie współpracy Caritas z samorządami, co nie zawsze układa się pomyślnie.

- Bywają sytuacje, że władze lokalne wręcz przeszkadzają w bieżącej pracy tej organizacji, a nie jesteśmy rywalami - zakończył biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Caritas Diecezji Sandomierskiej prowadzi m.in. szkołę i przedszkole dla dzieci niepełnosprawnych schronisko dla bezdomnych, dom samotnej matki, warsztaty terapii zajęciowej, ośrodek interwencji kryzysowej, środowiskowy dom samopomocy. Prowadzi także centrum pielęgniarstwa środowiskowo-rodzinnego oraz rehabilitacji.

W ramach uroczystości jubileuszowych Caritas Diecezji Sandomierskiej odbył się ogólnopolski zjazd dyrektorów Caritas, było okolicznościowe spotkanie przedstawicieli firm i instytucji na stale współpracujących z sandomierską Caritas. W bazylice katedralnej pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyła się uroczysta msza święta.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions