101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

Posłuchaj online
Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00

Bp Piotrowski: lista osiągnięć bp. Kazimierza Ryczana jest bardzo długa

Data publikacji: 14.09.2017 09:50
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ksiądz Jan Piotrowski, biskup kielecki
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Ksiądz biskup senior Kazimierz Ryczan nie ulegał emocjom, był bardzo rzeczowy w ocenie rzeczywistości - mówił na naszej antenie ordynariusz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski. Jak podkreślił, miał właściwe spojrzenie na świat, a pomagała mu w tym wiedza naukowca - wykładowcy socjologii i religii.

- Dostrzegał więc to co dobre i to co nie daje satysfakcji zwykłym ludziom, ani kościołowi - powiedział hieracha.

Jak podkreślił, lista osiągnięć biskupa Kazimierza Ryczana jest bardzo długa.

- To są dzieła miłosierdzia, ponieważ nasza diecezjalna Caritas jest jedną z najbardziej dynamicznych organizacji w Polsce. Tu chylę głowę przed tym, co się dokonało w tej przestrzeni, zarówno z inicjatywy księdza biskupa, jak i też jego współpracowników, którzy dalej kierują tym dziełem. Z pewnością wielkim osiągnięciem biskupa Ryczana było też zebranie dobrej kadry naukowej Wyższego Seminarium Duchownego. Należy wymienić również utworzenie szkoły katechetycznej poprzez Wydawnictwo Jedność, które jest znane nie tylko w Polsce. Wizytówką pomocy dla kapłanów było wspieranie Domu Księży Emerytów - wymieniał gość Radia Kielce.

- Ksiądz biskup senior miał wiele zasług, ale nie cieszyłby się, gdybym powiedział, że odniósł sukces, bo ewangelia nie zna takiego słowa. Biskup Kazimierz Ryczan był w tym działaniu skromny i bardzo skuteczny - dodał.

Na prośbę biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego we wszystkich parafiach diecezji kieleckiej zostanie wywieszony kir i codziennie, aż do wtorku o godzinie 12.00 będą biły dzwony.

- Kiedyś była taka praktyka, że przy śmierci pasterza diecezji biły dzwony, niech też i teraz w ten sposób upamiętnijmy Jego życie - mówił biskup Piotrowski.

Dwudniowe uroczystości pogrzebowe ks. bp. Kazimierza Ryczana rozpoczną się w najbliższy poniedziałek. Mszy będzie przewodniczył kardynał Stanisław Dziwisz. Trumna z ciałem biskupa zostanie przywieziona do Domu Biskupiego w poniedziałek o godz. 16.00. Przed 17.00 wyprowadzona zostanie do Bazyliki Katedralnej w Kielcach, tam odprawiona zostanie msza święta Ex Porta, której przewodniczył będzie były metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

Po mszy rozpocznie się modlitewne czuwanie, które potrwa do godz. 21.00. Uroczystości pogrzebowe we wtorek rozpoczną się o godz. 13.00 przewiezieniem trumny do Kościoła Św. Trójcy przy Wyższym Seminarium Duchownym. Odprawiona tam będzie modlitwa różańcowa w intencji ks. biskupa.

O 14.00 nastąpi wyprowadzenie do Bazyliki Katedralnej, gdzie o 15.00 odbędzie się msza święta, której przewodniczył będzie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Po mszy trumna złożona zostanie w podziemiach Bazyliki Katedralnej w Kielcach, w krypcie Biskupów Kieleckich pod prezbiterium.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2017 / Realizacja: dimax design & kita solutions